Daňové priznanie za rok 2010

Po tieto dni je aktuálna problematika daňových priznaní týkajúcich sa daní z príjmov za rok 2010, a preto prinášame niekoľko užitočných informácií zameraných na otázku, ktorú si CZ v tejto súvislosti kladie, a to či má povinnosť zaregistrovať sa u miestne príslušného správcu dane a či je povinný podať daňové priznanie za rok 2010.
V súvislosti s povinnosťou cirkevného zboru podať daňové priznanie je nutné upozorniť na pojmy príjmy, ktoré nie sú predmetom dane a príjmy, ktoré sú predmetom dane.

Ak má cirkevný zbor len príjmy, ktoré nie sú predmetom dane alebo príjmy, ktoré sú zdanené zrážkou (do týchto patria napríklad bankové úroky), daňové priznanie nie je potrebné podávať. Príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, vymedzuje zákon 595/2003 Z. z. o dani z príjmov §12 bod 7, v ktorom treba upozorniť na písmeno b), kam spadajú napríklad milodary.

Ak má cirkevný zbor príjmy, ktoré sú predmetom dane, je povinný daňové priznanie podať bez ohľadu na to, či mu daňová povinnosť vzniká, alebo nie. Pri samotnom spracovaní daňového priznania je u príjmov, ktoré sú predmetom dane, ďalej potrebné rozlišovať príjmy, ktoré sú od dane oslobodené, a príjmy, ktoré podliehajú zdaneniu. Ak má cirkevný zbor len príjmy oslobodené od dane, nevzniká mu daňová povinnosť. Oslobodenie od dane vymedzuje §13 zákona 595/2003 Z. z. o dani z príjmov. Do kategórie príjmov oslobodených od dane podľa § 13 bodu 2 písmeno a) a b) patria napríklad výnosy z kostolných zbierok a príjmy z cirkevných príspevkov. Ak má cirkevný zbor aj príjmy, ktoré sú predmetom dane a nie sú od dane oslobodené, musí pri zisťovaní základu dane zohľadňovať ustanovenia dotýkajúce sa zisťovania základu dane vrátane daňových a nedaňových výdavkov, ktoré sú obsahom paragrafov 17 až 31 zákona o dani z príjmov. Obsah týchto paragrafov musí poznať každý daňovník, aby mohol správne vykázať základ dane a správne vypočítať svoju daňovú povinnosť. Cirkevný zbor musí vo svojej evidencii odlišovať zdaňované a nezdaňované príjmy a následne k nim priraďovať zdaňované a nezdaňované výdavky. V praxi to znamená, že ak má CZ napríklad príjem z prenájmu budovy, daň z tohto príjmu si môže ponížiť len o výdavky, ktoré súvisia s prevádzkou tejto budovy.

V súvislosti s príjmami, ktoré sú predmetom dane, chceme ešte upozorniť na §12 bod 2, podľa ktorého predmetom dane daňovníkov, ktorí nie sú založení alebo zriadení na podnikanie (podľa bodu 3 toho istého pragrafu sú takýmto daňovníkom okrem iných aj štátom uznané cirkvi), sú príjmy z činností, ktorými dosahujú zisk alebo ktorými sa dá zisk dosiahnuť, a to vrátane príjmov z predaja majetku, príjmov z nájomného, príjmov z reklám, príjmov z členských príspevkov a príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43. Predmet dane daňovníkov, ktorí nie sú založení alebo zriadení na podnikanie, je teda oproti ostatným daňovníkom, napr. oproti obchodným spoločnostiam, podstatne zúžený. V ustanovení § 12 ods. 2 nie je bezvýznamné spojenie „a to vrátane“. Týmto slovným spojením zákonodarca vyjadruje, že nie každý príjem z predaja majetku je predmetom dane. Predmetom dane je len taký príjem z predaja majetku, ktorý bol používaný pri činnosti, z ktorej sa dosahuje zisk alebo sa dá zisk dosiahnuť. Takouto činnosťou je napríklad prenájom na základe nájomnej zmluvy, príjmy z ktorej sú predmetom dane.

Daňové priznanie podáva daňovník miestne príslušnému správcovi dane. Daňové priznanie sa podáva do troch kalendárnych mesiacov po uplynutí zdaňovacieho obdobia. Znamená to, že za rok 2010 je potrebné podať daňové priznanie do 31. marca 2011 a do tohto termínu daň aj zaplatiť.

Záverom chceme dať do pozornosti novelizáciu zákona o dani z príjmov v § 41 odseku 1, ktorá nadobudla účinnosť od 1. januára 2011 a podľa ktorej nemusí podať daňové priznanie daňovník, ak má príjmy len podľa § 13 ods. 2 písm. a) (do tejto kategórie patria výnosy z kostolných zbierok, cirkevných úkonov a príspevky plynúce registrovaným cirkvám a náboženským spoločnostiam) a príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43. Podľa tejto novelizácie budú však cirkevné zbory postupovať až pri spracovávaní daňového priznania za zdaňovacie obdobie 2011, ktoré budú podávať v roku 2012.

Cieľom tohto článku bolo pomôcť cirkevným zborom zorientovať sa v daňovej problematike na základe podnetov, ktoré sme na našom úrade zaregistrovali z cirkevných zborov. Každý cirkevný zbor ako organizačná jednotka so samostatnou právnou subjektivitou a registráciou u miestne príslušného správcu dane však sám zodpovedá za spracovanie daňového priznania.

Vložené 10. 2. 2011