Časopis "Východ" v júli 2010

Ústrednou témou júlového Východu je odpustenie – medzi Bohom a človekom, ako aj v rovine medziľudských vzťahov. Rozhovor redakcii poskytol farár a spisovateľ Ladislav Fričovský, ktorý v tomto roku slávi okrúhle jubileum – 80 rokov, pričom naďalej aktívne tvorí a píše.
Reportáž približuje atmosféru konferencie Evanjelizačného strediska s hlavnou témou Úzkou cestou. Tých, ktorí si obľúbili Johna Ortberga, iste poteší recenzia jeho najnovšej knihy Život, aký si vždy chcel. Dialóg vedieme o tom, či môžu byť desiatky riešením problematiky financovania cirkvi. Známe osobnosti v ankete odpovedajú na otázku, či by mali cirkevné zbory aktívne motivovať svojich členov k pravidelnému mesačnému prispievaniu na potreby zborov. Redakcia komentuje liberalizáciu potratového zákona v Španielsku, ktorá túto krajinu značne sekularizovala, a tým aj oslabila jej kresťanské korene. Postoj sme zaujali ku kontroverznému billboardu extrémistickej pravicovej strany, ktorá v predvolebnom boji o voliča vsadila na protirómsku propagandu. Nechýba výklad ďalšieho starozmluvného symbolu (dúha), recenzia filmu (Bratia), či príbeh evanjelickej rodiny. Priestor sme venovali téme pedofílie, ktorá v posledných mesiacoch zarezonovala na titulkoch svetových médií – a to najmä kvôli šíreniu nedôveryhodných informácií o tom, že podiel zneužívania detí medzi protestantskými pastormi je vyšší ako medzi katolíckymi kňazmi. V rubrike Hudba predstavujeme detský spevokol z Bystrého – Mravčekovia. (Ne)celebritou hodnou pozornosti pre vieru v Ježiša Krista je brazílsky futbalový reprezentant – známy aj pod prezývkou Kaká. Kritický postoj sme zaujali k nariadeniu Medzinárodnej futbalovej federácie, ktorá zakázala prejavy náboženského presvedčenia na tohtoročných majstrovstvách sveta vo futbale. Čitateľov opäť pozývame do L. Mikuláša na Dištriktuálne dni. Augustový Východ uzatvára reportáž o kostolíku v Kalništi.