POZVANIE DO BARDEJOVA

Cirkevný zbor ECAV na Slovensku Bardejov Vás srdečne pozýva na slávnosti pri vyvrcholení Roku Leonarda Stöckela.

PROGRAM:
Sobota 30. 10. 2010 o 19.00 hod.
Evanjelický kostol sv. Cyrila a Metoda v Bardejove
Koncert v rámci roku Johana Sebastiana Bacha

Diela najväčšieho majstra organového umenia, hudobného skladateľa a dlhoročného kantora v Evanjelickom chráme sv. Tomáša v Lipsku prednesie Mgr. art. Anna Predmerská-Zúriková z Bratislavy.

Nedeľa 31. 10. 2010 o 9.00 hod.
Evanjelický kostol sv. Cyrila a Metoda v Bardejove
Slávnostné služby Božie

Služby Božie pri príležitosti 500. výročia narodenia Leonarda Stöckela, reformátora, pedagóga a humanistu, bardejovského rodáka sa budú konať za účasti Zboru biskupov ECAV na Slovensku a mnohých predstaviteľov cirkvi a spoločenského života. V rámci služieb Božích bude oceneným osobnostiam evanjelickej cirkvi odovzdaná Cena Leonarda Stöckela.
Služby Božie odvysiela v priamom prenose Slovenská televízia.

Nedeľa 31. 10. 2010 o 11.00 hod.
Gründlovský dom, Rhodyho 1
Položenie základného kameňa Múzea Leonarda Stöckela

Snahou cirkevného zboru je vytvoriť v priestore Radničného námestia miesto, ktoré by domácim aj návštevníkom pripomínalo odkaz bardejovského rodáka, múzeum, ktoré by nebolo iba expozíciou exponátov, ale miestom stretania sa ľudí rôznych generácií a odovzdávania skúseností života a viery.
Položenie základného kameňa bude nasledovať bezprostredne po skončení služieb Božích, keď sa účastníci zhromaždenia z kostola v slávnostnom sprievode premiestnia do dvora plánovaného objektu múzea.

Nedeľa 31. 10. 2010 o 15.00 hod.
Centrum voľného času
Vernisáž výstavy: Sakrálna architektúra ECAV na Slovensku v rokoch 1990 – 2010
Prezentácia knihy doc. A. Hajduka: L. Stöckel; život a dielo (2. vydanie)

Výstava o sakrálnej architektúre, ktorou sa prejavila viera a odhodlanie evanjelických veriacich v čase opätovne získanej slobody náboženského prejavu bola prvý raz vystavená v Žiline na oslavách 400. výročia Žilinskej synody. V nasledujúcich mesiacoch ju inštalovali na viacerých miestach našej cirkvi. Pri príležitosti osláv narodenia L. Stöckela bola výstava inštalovaná v priestoroch veľkej sály Centra voľného času na Dlhom rade, kde si ju budete môcť pozrieť v priebehu dvoch týždňov.
Súčasťou vernisáže bude aj prezentácia knihy doc. A. Hajduka Leonard Stöckel; život a dielo, ktorá v 1. vydaní vyšla len v skromnom počte ako učebný text pre EBF UK. Okolnosti tohoročného jubilea sa stali pre nás výzvou vrátiť sa k tomuto populárne spracovanému súhrnu životopisných údajov a hodnotenia osobnosti Leonarda Stöckela.
Na výstave bude k dispozícii aj zborník z Teologickej vedecko-historickej konferencie 2010 na tému „Žilinská synoda 1610“ a iná literatúra.

Vložené 27. 10. 2010