Návrat časopisu Evanjelický východ

Po dlhšom období začína od januára 2010 Biskupský úrad Východného dištriktu opäť vydávať časopis Evanjelický východ.
„Je veľkou Božou milosťou, že môžeme stáť pri jeho novom vzkriesení s túžbou, aby priniesol svojím slovom požehnanie všetkým, ktorí ho budú brať do ruky,“ uviedol v úvodníku prvého čísla biskup VD Slavomír Sabol. Mesačník má ambíciu byť svojím obsahom vhodným doplnením evanjelickej cirkevnej tlače i ostatných kresťanských periodík v spoločnosti. Časopis Evanjelický východ bude vychádzať mesačne vo formáte A4 v plnofarebnom vydaní na 36-tich stranách. Čitatelia si v ňom okrem iného nájdu zaujímavé témy, rozhovory, reportáže, knižné recenzie, komentáre k aktuálnemu dianiu v cirkvi doma i vo svete, monitoring života cirkevných zborov či životné príbehy evanjelických rodín.
Výška ročného predplatného je 18 eur (1ks – 1,50 eur).

Nepretrhnutá niť slávnej tradície
V minulosti bol Evanjelický východ vnútromisijným časopisom slovenských evanjelikov na východnom Slovensku, vychádzal mesačne v Prešove od r. 1933. Vydával ho spolok Tranoscius, ktorý ho v r. 1938 spojil s časopisom Evanjelický posol spod Tatier. Po revolúcii v r. 1996 časopis opäť začal vydávať Biskupský úrad VD pod vedením vtedajšieho biskupa Jána Midriaka. Predovšetkým z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov bolo v r. 2004 vydávanie Východu ukončené.
Súčasné vedenie Biskupského úradu Východného dištriktu pod vedením biskupa S. Sabola sa rozhodlo pre jeho znovuuvedenie do života. Zostalo pri tradičnom pomenovaní, aj keď sa núkali kratšie, modernejšie pomenovania. A to najmä preto, aby sa nepretrhla niť tradície vydávania časopisu vo Východnom dištrikte. Rozdiel je v tom, že Evanjelický východ ako mesačníkové periodikum už nechce byť len lokálnym časopisom jedného z dvoch evanjelických dištriktov, ale má ambíciu osloviť všetkých veriacich.

Východ ako zmena stavu
Biskup S. Sabol vysvetľuje: „Slovo ‘Východ‘ nevnímame z geografického hľadiska, aj keď historicky takýto pohľad možno skôr potvrdiť ako vylúčiť. Pre nás má význam z hľadiska obsahového. Slovo východ = exodus. Pomenováva ‘vyjdenie‘ – t. j. zmenu stavu. Táto zmena stavu zabraňuje statickému zahnívaniu, spôsobuje dynamiku života, otvára perspektívy budúcnosti.“
Dnešná doba so sebou prináša množstvo foriem zotročenia, pocitov opustenosti, konzumu, náboženskej poblúdenosti či nedôvery v moc svedectva o Kristovi. Biskup S. Sabol si uvedomuje, že z týchto stavov potrebujeme vyjsť von. Je presvedčený o tom, že „východ = exodus“ je možný v každom čase. Nie je záležitosťou iba biblických ľudí, ale týka sa aj súčasného postmoderného človeka. Časopis Evanjelický východ svojím posolstvom chce prinášať ľuďom výzvy pre ich „zmeny – vyjdenia“ v svetle Božieho slova. Chce byť Východom pre „východ“ ľudí.

Ako si časopis objednať?
Záujemcovia si časopis môžu predplatiť poštovou poukážkou alebo prostredníctvom bankového účtu. Objednávkový formulár je k dispozícii na webovej stránke: www.vychodnydistrikt.sk. Formulár je potrebné zaslať spolu s potvrdením o zaplatení na adresu Biskupského úradu VD ECAV (Biskupský úrad Východného dištriktu Evanjelickej a. v. cirkvi na Slovensku, Hlavná 137, P. O. Box 119, 080 01 Prešov).
Evanjelický východ si je možné objednať aj prostredníctvom miestneho evanjelického cirkevného zboru, záujem stačí nahlásiť zborovému farárovi. V tomto prípade bude distribúcia zabezpečená cez farský úrad, čím sa znížia poštovné náklady.