Cirkevné listy č. 5 – 2010

Prečítajte si rozhovor s Milošom Kovačkom o Žilinskej synode, štúdie o Izákovi Abrahamidesovi, Fedorovi Ruppeldtovi a ďalšie články.
Úvodník Jána Hroboňa:
Čo vznikne, keď sa zlúčia dva mŕtve zbory?
Prezradím vám jednu zaručene účinnú, a pritom jednoduchú stratégiu, čo robiť s prázdnymi lavicami v kostole. Treba ich odstrániť. Niektorým zborom by už ani táto sofistikovaná metóda nepomohla. Museli by v záujme naplnenia lavíc do posledného miesta odrezať aj časť z tej poslednej, alebo vyhodiť všetky. Také zbory sa potom v rámci reštrukturalizácie v našej cirkvi zlučujú. Zamyslime sa nad otázkou: čo vznikne, keď sa zlúčia dva mŕtve zbory? Správna odpoveď je: jeden mŕtvy zbor.

Tento, snáď trochu ironický úvod som si dovolil preto, lebo v predvečer osláv 400. výročia Žilinskej synody sa ukazuje, že sme v našej neľahkej situácii v cirkvi nedokázali spraviť ani zďaleka také odvážne kroky ako naši predkovia vo viere. Vtedy, keď sa naša cirkev ocitla v takmer existenčnom ohrození, povstali Božím Duchom vedení mužovia, aby s veľkou odvahou, múdrosťou a prezieravosťou narysovali základné kontúry jej vieroučného, organizačného, národnostného života, aby jej dali – ako zvykneme dnes s obľubou hovoriť – víziu. Kontinuitu tohto diela vnímame ako veľké požehnanie aj v súčasnosti. Inak by sme neoslavovali. Keď asi pred dvoma rokmi začali silnieť hlasy volajúce k prípravám osláv výročia Žilinskej synody, viacerí z nás dúfali, že to bude nielen pripomínanie slávnej minulosti, ale mobilizácia k odvážnym krokom viery v súčasnosti. Prinesie také pracovná synoda v Žiline, alebo to bude ďalšia premárnená príležitosť?

Neuhášajme Ducha! To je výzva úvodnej homílie Maroša Šefranka. O tom, ako Boží Duch horel v našich predkoch pred 400 rokmi v Žiline, vypovedá rozhovor s Milošom Kovačkom. Osobnostiam Ducha – Izákovi Abrahamidesovi a Fedorovi Ruppeldtovi sa vo svojej štúdii venuje Igor Kišš. V tejto línii pokračuje aj Michal Valčo, ktorý v úvodnej časti predstavenia druhého Martina reformácie – Chemnitza, vykresľuje formáciu jeho osobnosti. Michaela Pogányová reflektuje základné témy reformácie v Lutherovom diele De servo arbitrio. V rubrike dianie sa nachádza pripomenutie 100. výročia narodenia Jána Petríka Ivanom Tóthom na službách Božích v Modre-Kráľovej a pozvánka Romana Králika a Tibora Máhrika na medzinárodnú filozofickú vedeckú konferenciu v septembri, ktorej súčasťou bude sekcia o Kierkegaardovi za účasti najvýznamnejších bádateľov odkazu tejto osobnosti.

Záverečná recenzia Libora Bednára predstavuje historický teologický počin na Slovensku – vydanie kompletnej Systematickej teológie Paula Tillicha vo vybrúsenom slovenskom preklade Jána Greša vo vydavateľstve Tranoscius.

Ducha neuhášajte – to je výzva Písma, to je aj snaha Cirkevných listov. Ak sa to aspoň trochu podarilo aj v tomto čísle, budeme radi.