Prvá slávnosť veľkonočná 2014

Pastiersky list Zboru biskupov ECAV na Slovensku
Milí bratia a milé sestry v Pánovi Ježišovi Kristovi!

Veľká noc je pre nás sviatkom nového života a duchovnej slobody. Sú to dary vykúpenia Pána Ježiša Krista. On nás vykúpil nie porušiteľnými vecami, striebrom alebo zlatom, ale obeťou svojho vlastného života, tým, že premohol smrť svojím slávnym zmŕtvychvstaním.

Kristus bol vzkriesený z mŕtvych (1K 15, 20). Slovo o udalosti vzkriesenia je v Pavlovom liste korintským kresťanom napísané spôsobom vyjadrujúcom udalosť, ktorá sa stala v minulosti, ale jej dôsledky stále pokračujú. To znamená, že udalosť Ježišovho vzkriesenia je stále aktuálna.

Veľká noc tak neznamená iba pohľad upretý do minulosti. Veľká noc je predovšetkým prežívaním udalosti, ktorá nám svedčí o tom, že Ježiš Kristus bol vzkriesený a žije!

A ten, kto berie vzkriesenie Pána Ježiša Krista vážne, ten už nemôže žiť tak, akoby sa táto dodnes trvajúca udalosť nestala. Vzkriesený Pán je tu, je prítomný a Jeho cirkev, teda kresťania sú Ním povolávaní, aby plnili svoje poslanie. Učenie Ježiša Krista, Jeho pôsobenie, smrť a vzkriesenie – to všetko nám ukazuje, o čo konkrétne tu ide. Ide o to, aby sme verili a žili podľa toho, že nakoniec zvíťazí pravda, spravodlivosť, láska, a nedali sa od tohto presvedčenia odradiť nijakými prejavmi zla, klamstva, nespravodlivosti, nenávisti. Vo svojom osobnom i rodinnom živote v pokání, v pokore i s radosťou rešpektujme Božiu vôľu a s vďakou prijímajme prejavy Božej lásky a požehnania. Uvažujme nad tým, ako je možné uskutočniť myšlienky Pána Ježiša Krista v našej spoločnosti. Prosme o silu a múdrosť k tomu, aby sme sa nesprávali ľahostajne voči zlu, ale aby sme sa aktívne dokázali proti nemu postaviť spôsobom, aký používal Pán Ježiš. Je potrebné zastávať sa slabých a konať konkrétne v ich prospech. Je potrebné poznávať pravdu a jednoznačne sa postaviť na jej stranu, odhaľovať pokrytectvo i sebecké záujmy a mať odvahu zaujať voči nim kritický postoj.

Vzkriesený Ježiš Kristus nám k tomu skrze svoje slovo a Ducha Svätého dáva potrebné poznanie. Pre Jeho obeť máme odpustenie hriechov. On nám ponúka a dáva svoj pokoj i silu. Je ochotný nám pomáhať, dávať novú odvahu viery, trpezlivosť i životnú múdrosť.

Ježiš Kristus bol vzkriesený z mŕtvych a žije! To je mohutné posolstvo veľkonočného rána i každej nedele, ktorá je sviatkom Kristovho vzkriesenia. Je to posolstvo života a slobody. Preto ak je niekto v Kristovi, je nové stvorenie. Staré veci sa pominuli, a hľa, nastali nové (2K 5, 17).

Prajeme vám všetkým Božou láskou a milosťou požehnané veľkonočné sviatky.

Miloš Klátik, generálny biskup
Milan Krivda, biskup ZD