Vyhlásenie Svetovej rady cirkví k 66. výročiu zhodenia atómovej bomby na Hirošimu a Nagasaki

„Nemôžeme žiť s takým nebezpečenstvom“ - pod týmto názvom vydala Svetová rada cirkví vyhlásenie k 66. výročiu zhodenia atómovej bomby na Hirošimu a Nagasaki.
V dokumente sa píše: „Každý rok v auguste, s bolesťou ale aj s nádejou myslíme na tých, ktorí trpeli kvôli ničivému bombardovaniu miest v roku 1945. Najkrajším pamätníkom venovaným pol milióne obetí Hirošimy a Nagasaki by bolo zaiste úplne odstránenie jadrových zbraní.“
Generálny tajomník Olav Fykse Tveit vo vyhlásení ocenil podpísanie dohody medzi USA a Ruskom v decembri minulého roka, v ktorej sa obe krajiny zaviazali znížiť jadrový arzenál. Potvrdil však, že v tejto oblasti je stále potrebné rokovať s krajinami, ktoré vlastnia jadrové zbrane, pretože aj napriek hospodárskej kríze štáty s jadrovým arzenálom plánujú vysoko nákladnú modernizáciu.
Tajomník Tveit v liste zároveň pripomenul slová Patriarchu Bartolomeja, ktorý na Mierovom zhromaždení na Jamajke v máji tohto roka vyzval veriacich k tomu, aby kresťania neostali pasívni v odpovedi na neľudské správanie a hrozby, ale aby zastávali radikálny postoj v podpore mieru.

(Vyhlásenie nájdete na stránke Svetovej rady cirkví: http://www.oikoumene.org/en/resources/documents/general-secretary/statements/we-cannot-live-with-such-dangers.html)
Ženeva, 5. august 2011 (WCC)