Protest do STV proti znevažovaniu sviatosti Večere Pánovej

Na viaceré podnety členov kresťanských cirkví na Slovensku sme Rade pre vysielanie a retransmisiu adresovali protest proti šotu, ktorý verejnoprávna Slovenská televízia odvysielala 30. 4. 2010 o 22.00 hod. v relácii Oooops.načierno.
V Bratislave 12. 5. 2010

Protest proti znevažovaniu kresťanských sviatostí

Ako predstavitelia najväčších cirkví v Slovenskej republike obraciame sa na Vás s vyjadrením protestu proti znevažovaniu kresťanov a kresťanských sviatostí v šote, ktorý bol odvysielaný vo verejnoprávnej Slovenskej televízii v relácii Ooops.načierno 30. apríla 2010 o 22.00 hod. (e-mailom pripájame aj link na uvedenú reláciu).

Televízny šot zosmiešňoval poslednú večeru Ježiša Krista s učeníkmi pred Jeho smrťou na kríži. Pri tejto príležitosti Boží Syn ustanovil velebnú sviatosť svätej Večere Pánovej, ktorá je pre veriacich posvätná a vzácna. Robiť si z nej posmech znamená urážať Ježiša Krista, apoštolov a náboženské cítenie všetkých duchovne zmýšľajúcich a cítiacich občanov Slovenska.

Uvedomujeme si, že išlo o humoristickú reláciu, ale jej tvorcovia by si mali uvedomiť, že aj humor má svoje hranice, a to predovšetkým vo verejnoprávnej televízii. Pre veriacich sú tieto veci sväté a drahé a je nemiestne, keď sa z nich niekto vysmieva.

Zároveň tlmočíme aj pohoršenie, ktoré vyjadrili Starokatolícka cirkev, Pravoslávna cirkev na Slovensku a Cirkev adventistov siedmeho dňa ako členovia Ekumenickej rady cirkví v SR.

Veríme, že v uvedenej záležitosti prijmete náležité opatrenia.

S pozdravom

Miloš Klátik, generálny biskup ECAV na Slovensku, predseda Ekumenickej rady cirkví v SR

Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup – metropolita, predseda Konferencie biskupov Slovenska

Na vedomie:
Výbor NR SR pre kultúru a médiá
Generálny riaditeľ STV
Programový riaditeľ STV

Poznámka:

Po odoslaní listu sa k protestu pripojila aj Bratská jednota baptistov, Reformovaná kresťanská cirkev na Slovensku a Cirkev bratská.