K pamätníku Zvolenského manifestu

Predsedníctvo ECAV na Slovensku reagovalo na otázky denníka Pravda zo dňa 20. 7. 2011 k pamätníku Zvolenského manifestu, ktorý boa 21. 7. 2011 odhalený vo Zvolene.
Otázky Pravdy:
Chcem Vás požiadať o stanovisko k soche Zvolenského manifestu vo Zvolene (stretnutie Hlinka-Rázus). Sochu majú odhaľovať zajtra.
Už pri zámere osadenia tejto sochy pred cca tromi rokmi mala voči nej výhrady predstavitelia evanjelickej cirkvi, ktorí mali vtedy argumentovať tým, že proklamovaný zámer spolupráce Hlinka-Rázus (spojenie dvoch politických strán HSĽS a SNS, ktoré mali presadzovať záujmy Slovákov vo voľbách v r. 1935, bol prijatý Zvolenský manifest, ktorého motívom bolo odmietnutie čechoslovakizmu), z tohto zhromaždenia sa v historických súvislostiach nikdy neuskutočnil.
Otázky:
1. Aký je postoj ev. cirkvi a. v. k tomuto pamätníku (soche), prečo mala výhrady a v čom spočívali?
2. Ako hodnotí odhalenie tejto sochy?
Odpovede by som potrebovala zajtra, najneskôr do 10.00 h.
Ďakujem a želám pekný deň!
D. Teliščáková, PRAVDA

Odpoveď:
V čase, keď sa pripravovalo postavenie uvedeného pamätníka nebolo predsedníctvo našej cirkvi oslovené predstaviteľmi mesta Zvolen ani príslušným ministerstvom, aby sa k danej záležitosti vyjadrilo. Martin Rázus bol evanjelický kňaz, teda ide aj o cirkevného predstaviteľa.
K uvedenej problematike bola v minulosti vedená diskusia len na pôde Zvolenských novín, kde sa k nej negatívne vyjadrovali Ján Podlesný, evanjelický farár zo Zvolena, Ján Juráš za Spolok Martina Rázusa a ďalší.
K naplneniu očakávaní, ktoré Slovenskú národnú stranu pod vedením Martina Rázusa viedli ku kontaktom so Slovenskou ľudovou stranou a s Andrejom Hlinkom, nedošlo. Naopak, Hlinka dohody nedodržal a o. i. vyhlásil, že evanjelici sú „vredom na tele slovenského národa“. Preto inštalovanie tohto pamätníka podľa nás nemá opodstatnenie.