České cirkvi predbežne súhlasia s vládnym plánom majetkového vyrovnania

České cirkvi a ministerstvo kultúry sa dnes výrazne priblížili k novej dohode o majetkovom vyrovnaní.
Na kompromisnej dohode sa cirkvi združené v Ekumenickej rade cirkví (ERC) dohodli už v roku 2008 s vládou Mirka Topolánka (ODS), ale k jej realizácii nedošlo, pretože dohoda bola v Poslaneckej snemovni nepriechodná.
Nový návrh ráta s tým, že štát a obce vrátia cirkvi majetok v podobe lesov, polí, rybníkov a nehnuteľností v hodnote 75 miliárd Kč a ďalších 59 miliárd Kč bude štát cirkvi splácať po dobu 30 rokov. Splácaná suma sa bude valorizovať o výšku inflácie.
Nedoriešená je už len otázka tzv. prechodného obdobia, teda doby, keď štát bude cirkvám prispievať na platy duchovných. Zhoda je na tom, že štát bude prispievať 20 rokov, ale kým vyjednávači ministerstva kultúry navrhovali, aby sa suma 1,445 miliardy Kč ročne znižovala od roku 2013 každoročne o päť percent, cirkvi žiadali, aby sa príspevok päť rokov nemenil a znižoval sa až od šiesteho roku platnosti dohody.
„Rokovanie o reštitúciách a náprave krívd je kompromisom. Vieme, že nemôžeme dostať všetko,“ uviedol dnes večer predseda ERC Joel Ruml s tým, že je presvedčený, že sa podarí odstrániť aj posledné rozpory.
Predbežnú dohodu dnes privítal i minister kultúry Jiří Besser. „Tento návrh, ktorý považujem za úžasný kompromis z oboch strán, by mal štát využiť,“ zdôraznil v štúdiu Českej televízie.
Výhrady voči majetkovému vyrovnaniu štátu s cirkvami má opozícia. Podľa KSČM je hodnota nehnuteľností nadsadená a vláda chce údajne vrátiť či zaplatiť cirkvi aj majetok zabavený štátom ešte pred februárom 1948. Ďalšie kolo rokovaní o majetkovom vyrovnaní sa má uskutočniť 25. augusta. Ak sa vyjednávači dohodnú na všetkých bodoch, bude o návrhu v polovici septembra rokovať vláda Petra Nečasa. Ak kabinet zákon podporí a Poslanecká snemovňa vyrovnanie schváli, platiť má od 1. januára 2013.
Návrh majetkového vyrovnania, ktorý pred tromi rokmi vypracovala vláda Mirka Topolánka, bol s tým súčasným zhodný v celkovej sume 134 miliárd Kč, na ktorú bol vyčíslený majetok cirkví zabavený minulým režimom. Topolánkov kabinet chcel cirkvám vrátiť v naturálnej podobe 51 miliárd Kč a zvyšných 83 miliárd Kč mal štát splácať po dobu 60 rokov. Aj s úrokmi by sa splátky do roku 2069 vyšplhali údajne až na 270 miliárd Kč.