Uvedenie do úradu arcibiskupa Brauera v Moskve

V Moskve bol 8. februára 2015 na slávnostných službách Božích za účasti mnohých hostí a domácich viery slávnostne uvedený do úradu novozvolený arcibiskup Evanjelickej luteránskej cirkvi v Ruskej federácii Dietrich Brauer. Na pozvanie ELKRAS (Evanjelická luteránska cirkev v Rusku) sa na tejto slávnosti zúčastnil aj generálny biskup Miloš Klátik.
Dietrich Brauer pochádza z Vladivostoku. V období rokov 2001 − 2005 študoval na Teologickom seminári ELKRAS v Novosaratovke. V rokoch 2005 − 2010 pracoval ako farár v Gusevskej oblasti v dekanáte Kaliningrad. V marci 2010 ho zvolili za biskupského vizitátora ELKRAS a v marci 2011 bol synodou zvolený za biskupa. V septembri v roku 2014 bol synodou riadne zvolený za arcibiskupa. Biskup Dietrich Brauer je ženatý a má dve deti.

Kázňou slova Božieho poslúžil novozvolený arcibiskup Dietrich Brauer. Za základ pre zvesť slova Božieho si vybral text o rozsievačovi z Lukášovho evanjelia 8. kapitoly. Zdôraznil, že cieľom tohto podobenstva nie je zadeliť ľudí do kategórií, ale vyvarovať sa povrchnosti a tešiť sa z „plodného“ života, lebo v konečnom dôsledku zlá pôda vedie k strate života, no dobrá pôda dáva život. prináša ovocie a ďalšie smerovanie. Ľudia, ktorí načúvajú Božiemu slovu, prijímajú nový život. To znamená, že v Jeho slove sa nachádza obrovská sila. Arcibiskup poukázal aj na to, že podo

benstvo o rozsievačovi hovorí v prvom rade o dôvere v Božie slovo, lebo Božie slovo, ktoré sa stalo Telom, je Kristus sám. Evanjelická luteránska cirkev v Rusku má bohatú históriu. Do druhej svetovej vojny žilo v Rusku vyše 3,6 milióna evanjelikov. Väčšina bola nemeckej národnosti, ďalší boli fínskej, švédskej, lotyšskej, estónskej či ruskej národnosti. V decembri 1935 evanjelický farár Reichwald z Vladivostoku spolu s ďalšími pracovníkmi cirkvi boli uväznení a na sedem rokov poslaní do pracovného táboru, z ktorého sa už nevrátili. Z vladivostockého evanjelického kostola sa stalo kino, neskôr múzeum. Tak sa skončila jedna éra Evanjelickej luteránskej cirkvi na Ďalekom východe. Až po roku 1992 nastali pre evanjelikov lepšie časy. V súčasnosti má cirkev v európskej časti Ruska viac ako 150 cirkevných zborov a asi 70-tisíc členov (údaj podľa http://www.lutheranworld.org/). Najväčšie cirkevné zbory sú v mestách Kaliningrad, Volgograd, Saratov, Perm, Uľjanovsk a Iševsk.

Galéria k článku