Pápež prijal delegáciu Ev. cirkví Nemecka

V rámci Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov a pri príležitosti 500. výročia od návštevy Ríma Martinom Lutherom bola v Ríme delegácia Evanjelických cirkví Nemecka (EKD). Na osobitnej audiencii ich 24. januára prijal pápež Benedikt XVI.
Delegácia pozostáva z devätnástich členov pod vedením Dr. Johannesa Friedricha, biskupa z Bavorska, a Dr. Friedricha Webera, biskupa z Brunschweigu, ktorý je súčasne zodpovedný za vzťahy s Katolíckou cirkvou. V Opátstve svätého Pavla za hradbami sa zúčastnili na ekumenickej liturgickej slávnosti, na ktorej bol prítomný aj kardinál Kurt Koch, predseda Pápežskej rady na podporu jednoty kresťanov, s delegáciou. Potom v záhrade opátstva obe delegácie spoločne symbolicky zasadili strom.

Pápež Benedikt XVI. V príhovore počas audiencie podal analýzu historického vývoja a vzájomného ekumenického snaženia za posledných 50 rokov a poznamenal: „Napriek stále existujúcim teologickým rozdielom v niektorých zásadných otázkach je tu badateľný vzájomný rast, ktorý sa stále viac medzi luteráni a katolíkom stáva základom života spoločenstva vo viere a spiritualite. Čo už bolo dosiahnuté, nech nás posilňuje, aby sme s dôverou pokračovali v dialógu, pretože len ako spoločenstvo môžeme zostať na tejto ceste, ktorú nám ukázal sám Ježiš Kristus.“
Ďalej citoval encykliku Ut unum sint svojho predchodcu pápeža Jána Pavla II. a zopakoval, že neexistuje nijaká komunikačná stratégia, ktorá zmení svet, len táto základná povinnosť Cirkvi v jej poslaní na tejto zemi – úsilie o dialóg, o jednotu. Potom sa vrátil k tohtoročnej téme Týždňa modlitieb za jednotu a poukázal na impozantné a pre svet neprehliadnuteľné svedectvo jednoty prvotnej Cirkvi. Vyslovil presvedčenie, že práve toto svedectvo nás môže sprevádzať v spoločnom ekumenickom úsilí v budúcnosti.
„V nádeji, že vaša návšteva bude posilnením dobrej spolupráce medzi luteránmi a katolíkmi v Nemecku aj naďalej, vyprosujem všetkým Božiu milosť a požehnanie,“ ukončil svoj príhovor k delegácii Evanjelických cirkví Nemecka pápež Benedikt XVI.

Zdroj: TK KBS; Vatikán, 24. januára, RV