Pápež odmietol kompromisy

Pápež Benedikt XVI. odmietol požiadavky niektorých nemeckých evanjelikov na ústupky v ekumenickom procese, ktoré by umožnili rýchlejšie zbližovanie katolíkov a protestantov.
Pápež na ekumenickej bohoslužbe v Erfurte poznamenal, že pred jeho terajšou návštevou Nemecka sa objavili očakávania „ekumenického daru", ktorý by mal počas cesty oznámiť. V kázni v augustiniánskom kláštore, v ktorom pred 500 rokmi pôsobil katolícky mních a neskorší reformátor Martin Luther, to však označil za !nesprávne pochopenie viery a ekumenizmu".

Pápež nepristúpil na želanie katolíckych reformných skupín a evanjelickej cirkvi v Nemecku, aby povolil spoločné slávenie eucharistie katolíkov a protestantov. Zdôraznil, že zbližovanie rozdelených kresťanských cirkví nemožno dojednať vo forme kompromisu. Dôležitou úlohou všetkých kresťanských konfesií je podľa neho zachovanie viery, ktorú sekularizačné tendencie vytláčajú na okraj v súčasnej spoločnosti.

Rozhovory Benedikta XVI. s protestantskými lídrami trvali polhodinu dlhšie, ako bolo pôvodne plánované. Pápež na nich tiež vyzdvihol Martina Luthera za jeho celoživotné „teologické skúmanie a vnútorný boj".