Osobnosti v Maďarsku bránia pestrosť cirkví

V Maďarsku zákon značne zníži počet oficiálnych náboženstiev. Pätnásť maďarských osobností napísalo na protest európskym inštitúciám.
V 80. rokoch protestovali proti komunistickému režimu. Teraz píšu do Bruselu a Štrasburgu otvorený list proti maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi. Pätnásť spisovateľov, intelektuálov a politikov v ňom protestuje proti novému zákonu o náboženstvách, ktorý maďarský parlament schválil 12. júla. „Ešte nikdy sa členský štát Európskej únie neodvážil tak jasne ísť proti základným princípom náboženskej slobody, rovnosti pred zákonom a oddelenia cirkvi od štátu. To sú všetko pevne zakotvené základné práva našej spoločnej Európy," napísali v liste, ktorý uverejnil server politics.hu.

Ohrozené práva
List podpísali bývalý primátor Budapešti Gábor Demszky, bývalý zástupca pre slobodu médií OBSE v Európe Miklós Haraszti, predseda maďarského Helsinského výboru Ferenc Koszeg či spisovatelia György Dalos a György Konrád. Európsku komisiu a Radu Európy v ňom žiadajú, aby „rázne zakročila na obranu slobody vierovyznania a ostatných práv, ktoré sú momentálne v Maďarsku vo veľkom nebezpečenstve". Podľa nového zákona, ktorý začne platiť od nového roka, klesne počet štátom uznávaných cirkví z 358 na 14.
Na Slovensku ich je 18. O štatút prídu viaceré spoločenstvá, ktoré v krajine pôsobili desaťročia. Šef Metodistickej cirkvi Maďarska je rozhodnutím „šokovaný". Považuje zákon za principiálne dobrý, aby bolo možné preverovať „obchodne orientované" cirkvi, ale nerátal s tým, že mimo ostanú aj metodisti, ktorí v krajine fungujú viac ako sto rokov. O štatút príde i niekoľko ďalších islamistických, budhistických či hinduistických cirkví, ale aj adventisti či reformovaní židia. Predseda islamskej komunity v Maďarsku Zoltán Bolék dúfa, že s povolením štátu nebudú mať problém. Viacerí poslanci mu prisľúbili podporu. Cirkevné spoločenstvá, ktoré prídu o štatút, musia znovu požiadať štát o povolenie fungovať.
Kritériá budú prísnejšie. Okrem ministra a tajnej služby potrebujú dvojtretinovú podporu parlamentu. Mnohé cirkvi prídu o štátnu pomoc, z ktorej financovali sociálne a zdravotné služby pre bezdomovcov, Rómov, starších a chudobných. „Odňatie podpory povedie k sociálnej katastrofe," napísali v liste Orbánovi kritici.

Ďalšia zmena
Po mediálnom zákone, zmene ústavy a volebnom zákone je to ďalšia zmena premiéra Orbána a jeho pravicového Fideszu, ktorá rozdelila krajinu a vyvolala protesty. Vo všetkých prípadoch kritici Orbánovi vyčítajú zneužitie moci tak, aby on i jeho strana ostali pri moci ďalších 15 rokov. Snažia sa preto skomplikovať život svojim kritikom a podriadiť si kontrolu v štáte aj v náboženských otázkach.