Odsúdenie popravy Egypťanov Islamským štátom

Predsedníctvo ECAV na Slovensku vo svojom vyhlásení (tu) odsúdilo zavraždenie dvadsaťjeden koptských kresťanov členmi líbyjskej skupiny, ktorá sa hlási k tzv. Islamskému štátu.

Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky 16. 2. 2015 s rozhorčením odsúdilo popravu 21 občanov Egyptskej arabskej republiky, príslušníkov koptskej cirkvi, v Líbyi. Egypťanov mimoriadne brutálnym a odsúdeniahodným spôsobom popravili členovia líbyjskej skupiny, uvádza ministerstvo.
Ako sa ďalej uvádza v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol tlačový odbor rezortu diplomacie, Egypťanov mimoriadne brutálnym a odsúdeniahodným spôsobom popravili členovia líbyjskej skupiny, ktorá sa hlási k Islamskému štátu.
„Tento otrasný čin je ďalším z radu dôkazov o beštiálnej, nehumánnej a neakceptovateľnej podstate ideológie tzv. Islamského štátu, ktorá nemá miesto v civilizovanom svete,“ uviedlo ministerstvo. Rezort zahraničných vecí vyjadruje hlbokú sústrasť rodinám obetí i vláde Egyptskej arabskej republiky. "Zároveň ubezpečujeme o solidarite Slovenka v globálnom boji proti terorizmu a extrémizmu," doplnil tlačový odbor.
Militantno-extrémistická skupina Islamský štát v nedeľu 15. februára zverejnila videozáznam, ktorý zrejme zachytáva popravu 21 egyptských kresťanov na území Líbye. (SITA 16. 2. 2015)

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Čin absolútneho zla, zbabelá vražda, barbarský akt terorizmu. To je len niekoľko reakcií svetových politikov na zabitie dvadsaťjeden koptských kresťanov v Líbyi, ktorých popravili teroristi z Islamského štátu. Je to prvýkrát, čo sa islamisti spôsobom ohavnej popravy obrátili s odkazom priamo na kresťanov.
Poprava koptských kresťanov teroristami Islamského štátu vyvolala vo svete vlnu pobúrenia. Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí navštívil arcibiskupa koptskej cirkvi Tawadrosa II. v káhirskej Katedrále svätého Marka, aby kondoloval smrť členov najväčšej kresťanskej komunity v arabských krajinách. Pápež František odsúdil zabitie Koptov, pochádzajúcich z Egypta, len preto, že boli kresťanmi. Zároveň zdôraznil: „Krv našich kresťanských bratov je svedectvom výkriku. Je jedno, či ide o katolíkov, ortodoxných Koptov, alebo luteránov. Sú to kresťania, ktorí svojou krvou vyznali Krista.“
V prvej reakcii na vyčíňanie Islamského štátu v Líbyi požiadali Malta a Taliansko o vojenský zásah podporený Organizáciou spojených národov. Podľa talianskeho premiéra Mattea Renziho Líbya je tri roky v chaose a bez kontroly. Aj francúzsky prezident Francois Hollande spolu s egyptským prezidentom Sísím sa vyslovili za zvolanie mimoriadneho zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN, ktorá by sa situáciou v Líbyi neodkladne zaoberala a prijala rázne rozhodnutie. Okrem Líbye sa k Islamskému štátu pridali rozličné radikálne islamské skupiny v Alžírsku a v samotnom Egypte, kde operujú najmä na Sinajskom polostrove a páchajú atentáty na vojenské objekty v Káhire. (Rádio Slovensko 16. 2. 2015)