Nový diecézny biskup v Poľsku

V Kostole Spasiteľa v Sopote sa v sobotu 19. februára 2011 konala slávnosť inštalácie nového biskupa pomoransko-veľkopoľskej diecézy Evanjelickej cirkvi augsburskej vyznania v Poľsku Marcina Hintza.
Na slávnosti poslúžili generálny biskup J. Samiec, diecézny biskup T. Szurman z Katovíc a diecézny biskup Kaarlo Kalliala z Turku (Fínsko). Súčasťou slávnosti bola rozlúčka s doterajším biskupom tejto diecézy Michalom Warczyňskim, ktorý ako biskup slúžil 19 rokov a odchádza do dôchodku.

Voľba nového biskupa pomoransko-veľkopoľskej diecézy bola v Koszaline 4. 12. 2010. Kandidovali traja uchádzači. V prvom kole získali dvaja kandidáti rovnaký počet hlasov a postúpili do druhého kola, kde prof. Hintz získal o 4 hlasy viac.

Marcin Hintz sa narodil v roku 1968. Ukončil teologické štúdiá na CHAT (Kresťanská teologická akadémia) vo Varšave a aj štúdium filozofie na Varšavskej univerzite. Od roku 1991 pracuje na Katedre systematickej teológie CHAT. V roku 2001 získal doktorát na základe obhajoby práce „Sloboda svedomia v Poľsku po roku 1989 z evanjelickej perspektívy. Teologická analýza“. V roku 2008 získal habilitáciu na základe práce „Evanjelická etika aj jej ekleziálny rozmer. Historicko-systematické štúdium“. Stal sa mimoriadnym profesorom a vedúcim Katedry systematickej teológie CHAT . Je autorom početných vedeckých článkov z teológie, evanjelickej etiky a ekumenizmu. Ordinovaný na kňaza bol v roku 1995. Prešiel všetkými stupňami práce duchovného pastiera; naposledy bol zvolený za farára v Sopotách. Je členom synody cirkvi a iných grémií. Je ženatý s Ivonou, rod. Raszkovou, s ktorou majú jednu dcérku. (www.luteranie.pl)

Zdroj: www.evanjelik.sk