Návšteva Luteránskej cirkvi v Bulharsku

Na základe pozvania nášho nemeckého partnerského diakonického zariadenia a bulharskej luteránskej cirkvi správca SED Košeca Ľubomír Marcina navštívil začiatkom októbra evanjelickej verejnosti na Slovensku doposiaľ neznámu Luteránsku cirkev v Bulharsku.
Počtom malá, no veľmi živá Luteránska cirkev v Bulharsku vznikla oficiálne až v roku 1993. Je výsledkom misijnej činnosti evanjelicko-luteránskej Wiscons synody z USA. Americkí misionári v roku 1996 zriadili v Sofii luteránsky biblický inštitút so seminárom pre budúcich kňazov a pracovníkov diakonie, ako aj cirkevno-zborový komplex na dnešnej Ulici kpt. Andreeva neďaleko sofijskej univerzity. V roku 2000 bol v tejto cirkvi ordinovaný prvý domáci pastor a prvá diakonisa. Mladá cirkev má doposiaľ 12 cirkevných zborov a kazateľských staníc so sľubne sa rozvíjajúcou diakoniou, zameranou hlavne na pomoc sociálne slabším vrstvám obyvateľstva. V novopostavenej viacúčelovej budove, viditeľne označenou Lutherovou ružou a názvom cirkvi, sme boli srdečne prijatí vedením zboru a diakonie. V prízemí tejto budovy sa nachádzajú dve kancelárie, jedna farského úradu a druhá diakonie, ďalej kuchynka, sociálne zariadenie, veľký vestibul a konferečno-školiace miestnosti. Na poschodí útulná – vkusne zariadená modlitebňa. Na čele tohto zboru je pastor Strahil Stoyanov-Naydenov. Služby Božie sa konajú každú nedeľu a sviatok, zúčastňuje sa na nich okolo sto veriacich. Cez týždeň zbor ponúka mnohé aktivity, dokonca aj populárnu výučbu angličtiny. Čo sa týka ekumenických vzťahov s väčšinovou pravoslávnou cirkvou, zostali sme až v nemom úžase, koľko majú spoločných aktivít. Po prehliadke luteránskeho centra sme boli pozvaní do susedného pravoslávneho centra, kde nás mladý pravoslávny pop osobne privítal a pozval na prehliadku ich pastoračného centra a zotrval s nami v bratskom rozhovore. Nasledovalo odovzdanie pozornosti – ikony Krista so zemeguľou v ruke. S našimi nemeckými partnermi sme následne dohodli výpravu z tohto zboru do Lutherstadt Wittenberg v budúcom roku, aby aj bulharská luteránska cirkev mohla zasadiť svoj národný strom v Lutherovej záhrade vo Wittenbergu v rámci veľkého jubilea 500 rokov reformácie. Hlavné mesto Sofia má aj mnoho iných historických skvostov napr. Baziliku sv. Sofie zo 6. storočia a neďaleko nej centrálny Chrám Alexandra Nevského s rezidenciou bulharského pravoslávneho patriarchátu. Navštívili sme aj ďalší historický skvost – národnú kultúrnu pamiatku Riľský monastyr (kláštor z 10. storočia).

Zavŕšením našej návštevy bola slávnostná recepcia uskutočnená na počesť nášho hostiteľa Konstantina Jovkova, riaditeľa istej veľkej sofijskej firmy, pri príležitosti jeho narodenín. Veríme, že obojstranná návšteva našich bulharských bratov v septembri v košeckej diakonii, ako aj v CZ ECAV Považská Bystrica a slovenského zboru ECAV v Prahe a následne naša návšteva v Bulharsku budú vzájomným prínosom pre budovanie mostov aj smerom na Balkánsky poloostrov, a to hlavne v oblasti diakonie.