Na kresťanov útočia ako nikdy predtým

Islamisti v Egypte útočia na kostoly, školy či obchody kresťanov. Vinia ich, že pomohli k pádu Mursího. Taká vlna násilia na nich ešte nebola. Egyptskí kresťania sú menšinou, ktorá si azda najviac odnáša súčasné napätie v krajine.
Islamisti kresťanov stavajú do jedného šíku s generálmi, ktorí zvrhli prezidenta Mursího. Odnášajú si to nielen kostoly, ale aj kresťanské domy, obchody a ľudia. Objavil sa prípad, keď islamisti z Moslimského bratstva zadržali tri mníšky a označili ich za vojnové zajatkyne. Objavili sa aj informácie o sexuálne motivovaných útokoch na učiteľky v kresťanskej škole, ktoré sa potom takmer stali obeťou lynču.

Koptských kresťanov je v Egypte asi desať percent z celkovej populácie, hoci podľa viacerých kresťanov z Egypta, ktorí sa objavujú na západných spravodajských kanáloch, ich môže byť až do 15 percent. Vždy si uvedomovali, že hoci sú jedným z najstarších kresťanských spoločenstiev na svete, v Egypte nie sú práve vítaní. Pre to sa držali v tichosti, hoci sa občas dostávali do sporu s moslimami, ale skôr na lokálnej úrovni
Za Mursího, podporovaného Moslimským bratstvom, sa ich postavenie podľa ich predstaviteľov rapídne zhoršovalo. Bolo zrejmé, že jeho pád privítali. Moslimské bratstvo však tvrdí, že sa na páde Mursího aktívne podieľali a hromadne sa zúčastňovali na demonštráciách proti jeho režimu. Preto teraz útočia na kostoly, vypaľujú ich, robia značky na majetku patriacom kresťanom a rozširujú o nich rôzne zvesti.

Islamisti využívajú to, že armáda a polícia je teraz naplno zamestnaná nepokojmi a nemá čas kresťanov chrániť. Napokon podľa viacerých anonymných kresťanských hlasov, ktoré hovorili s reportérom Reuters, sa bezpečnostné a policajné zložky aj v minulosti snažili „nemiešať“ do nábožensky motivovaného násilia.

Viacerí analytici upozorňujú, že atakovanie kresťanov islamistami môže prerásť do občianskej vojny. Súčasná vlna útokov na kresťanov je bezprecedentná a nezdá sa, že by ju niečo zastavilo. Ak sa aj Egypt bude teoreticky posúvať k nejakému pokojnému riešeniu, čo je skôr nepravdepodobné, budú kresťania až posledným článkom, ktorý by mohol cítiť úľavu. Egyptskí kresťania sa obávajú, že pre nich by už mohlo byť neskoro.