Motoristov vyzvali na "motopôst"

Rakúska katolícka a evanjelická cirkev vyzvali motoristov, aby akýmsi "motopôstom" prispeli k ochrane životného prostredia a ovzdušia pred blížiacimi sa veľkonočnými sviatkami.
Podstatou akcie by malo byť v období od Popolcovej stredy do Bielej soboty, teda od 9. marca do 23. apríla, aspoň výrazné obmedzenie používania automobilov, ak nie ich úplné odstavenie.

Vyplýva to z informácií, ktoré odzneli na tlačovej konferencii predstaviteľov oboch historických cirkví a zástupcov Rakúskych spolkových železníc (ÖBB).

Vlani signalizovalo zapojenie sa do podobnej akcie prostredníctvom webovej stránky www.autofasten.at celkove len 5000 ľudí. Aj to však predstavuje, ako uviedol predstaviteľ viedenskej arcidiecézy Markus Gerhartinger, úsporu asi 3,6 kilometra jazdy a adekvátneho množstva splodín vypusteného do ovzdušia.

Účastníci akcie môžu rátať s výhrami v podobe cestovných lístkov od dopravných spoločností, jednodenných výletov, ale aj týždňovej rekreácie.

Viedeň 9. marca (TASR)