Fínsky arcibiskup vyzval Lutherovu nadáciu, aby opustila cirkev

“Duchovné hnutie Lutherova nadácia by malo opustiť Evanjelickú luteránsku cirkev vo Fínsku,” povedal fínsky arcibiskup Kari Mäkinen v televíznom rozhovore.
Lutherova nadácia je teologicky konzervatívnym hnutím, ktoré – okrem iného - neuznáva ordináciu žien. Prívrženci hnutia však tvrdia, že by chceli byť členmi Evanjelickej luteránskej cirkvi vo Fínsku. Niektorí farári sú aktívni aj v Lutherovej nadácii, aj v Evanjelickej luteránskej cirkvi vo Fínsku. Lutherova nadácia si v roku 2010 zvolila vlastného biskupa Mattiho Väisänena (Matiho Vejsenena). Podporuje švédsku misijnú provinciu, ktorá má podobnú agendu a pôsobí ako druhé nezávislé cirkevné hnutie v rámci Švédskej cirkvi.

Kari Mäkinen však konštatoval, že už voľbou vlastného biskupa sa Nadácia prakticky odlúčila od Evanjelickej luteránskej cirkvi vo Fínsku. Arcibiskup dúfa, že Lutherova nadácia prijme vlastné závery a oficiálne opustí fínsku evanjelickú cirkev.

Podľa fínskej televíznej stanice YLE (üle) Evanjelická luteránska cirkev vo Fínsku zamedzila Lutherovej nadácii naďalej sa zhromažďovať v cirkevných priestoroch. Preto sa príslušníci Nadácie momentálne schádzajú na pôde adventistickej cirkvi alebo pravoslávnej cirkvi.

Zdroj: Cecilia Jaensson Wallander, http://www.kyrkanstidning.se