< | 1 2 3 4 5 6 7 8>

Nemecký prezident na audiencii u pápeža

Nemeckého prezidenta Joachima Gaucka, niekdajšieho východonemeckého evanjelického farára, prijal 6. decembra vo Vatikáne pápež Benedikt XVI. na súkromnej audiencii.

Edita Škodová, tajomníčka pre mediálnu komunikáciu GBÚ, media@ecav.sk | 9.12.2012

Nemecko má nového prezidenta

Novým nemeckým prezidentom sa stal bývalý evanjelický farár, aktivista a bojovník za ľudské práva Joachim Gauck, za ktorého a postavila jasná väčšina členov špeciálneho volebného orgánu - Spolkového zhromaždenia.

SITA, -eš- | 19.3.2012

Za prezidenta kandiduje evanjelický farár

Nemecká vládna koalícia a hlavné opozičné strany sa dohodli na spoločnej nominácii nestraníka Joachima Gaucka (72) za nového prezidenta krajiny. Gauck je evanjelický farár, ktorý v časoch komunistickej NDR bol aktivistom za ľudské práva; neskôr viedol spolkovú inštitúciu pre skúmanie archívov východonemeckej Štátnej bezpečnosti (STASI).

TASR, -eš- | 20.2.2012

Spojenie evanjelických krajinských cirkví Severné Polabie, Meklenbursko, Pomoransko

Na zákonodarnej synode v Rostocku-Warnemünde začiatkom januára 2012 odsúhlasili spojenie evanjelických krajinských cirkví Severné Polabie, Meklenbursko a Pomoransko, keď po vyše štyroch rokoch rokovaní dosiahli pri záverečnom hlasovaní potrebnú dvojtretinovú väčšinu.

Ekuména vo svete 3/2012 | 6.2.2012

Fínsky arcibiskup vyzval Lutherovu nadáciu, aby opustila cirkev

“Duchovné hnutie Lutherova nadácia by malo opustiť Evanjelickú luteránsku cirkev vo Fínsku,” povedal fínsky arcibiskup Kari Mäkinen v televíznom rozhovore.

Ekuména vo svete 4/2012 | 6.2.2012

Vysviacka biskupa v Nórsku

V najmenšej diecéze Nórskej cirkvi Borg, ktorá má najväčší počet členov (pol milióna) sa 29. 1. 2012 v katedrále vo Fredrikstade konala slávnosť vysviacky a inštalácie novozvoleného biskupa tejto diecézy Atle Sommerfeldta.

Vladimír Láska, www.evanjelik.sk | 2.2.2012

Nový biskup ELCAV v Rusku

V nedeľu 8. januára 2012 bola v Evanjelicko-luteránskej cirkvi a. v. v Rusku ordinácia vikárneho biskupa pastora Igora Kňazeva. Obrad ordinácie vykonal biskup Konštantín Andrejev.

Vladimír Láska, www.evanjelik.sk | 16.1.2012

O médiách a náboženskej tolerancii

V rámci projektu Rady Európy o náboženskej dimenzii a medzikultúrnom dialógu bolo v Luxemburgu 28. a 29. novembra 2011 štvrté stretnutie Rady ministrov EÚ na tému bolo „Úloha médií v podpore medzikultúrneho dialógu, tolerancie a vzájomného porozumenia“ s podtitulom „Sloboda vyjadrovania médií a rešpekt voči kultúrnej a náboženskej odlišnosti“.

Ekuména vo svete 48/2011 | 4.12.2011

Dve aktuality z Nemecka

Kancelárka Merkelová na zjazde CDU o úlohe kresťanstva v kríze. - Nemeckí biskupi reagujú na protestantskú kritiku návštevy Benedikta XVI.

-eš- | 16.11.2011

Nobelova cena mieru trom aktivistkám

Tohtoročnú Nobelovu cenu za mier získali mierové aktivistky bojujúce za práva žien: Ellen Johnson Sirleafová, Leymah Gboweeová a Tawakkul Karmanová. Blahoželal im Dr. Martin Junge, generálny tajomník Svetového luteránskeho zväzu.

Ekuména vo svete 41/2011 | 19.10.2011

< | 1 2 3 4 5 6 7 8>