Československý deň pre klímu

V sobotu 15. augusta 2015 na česko-slovenskom pohraničí pri železničnej stanici vo Vrbovciach sa konalo stretnutie českých a slovenských cirkví, ich partnerských organizácií a ekologicky zmýšľajúcich kresťanov s názvom Československý deň pre klímu.
Akciu zorganizovala Pravoslávna akadémia Vilémov v spolupráci s Konferenciou európskych cirkví (www.kek-cec.org), Európskou kresťanskou environmentálnou sieťou (www.ecen.org), Ekumenickou radou cirkví v Českej republike (www.ekumrada.cz), Cirkevnými zbormi ECAV v Myjave a vo Vrbovciach (www.ecav.sk) a Českou kresťanskou environmentálnou sieťou (www.ckes.cz).

Podujatie bolo zamerané na hľadanie spoločného stanoviska k zmene klímy pred samitom OSN v Paríži (30. 11. - 11. 12. 2015). Hlavnú myšlienku Dňa priblížil jej organizátor Roman Juriga z Pravoslávnej akadémie Vilémov nasledovne:

„Cesta k Pařížskému summitu OSN o klimatu byla zahájena na Světovém klimatickém summitu ve Varšavě v roce 2013 s cílem vytvořit společnou veřejnou iniciativu, která umožní najít praktické a zásadní řešení problému změny klimatu ve spolupráci občanské společnosti s podnikatelskou sférou, finančními institucemi a vládami jednotlivých zemí.
Cílem pařížského summitu není nic menšího, než dosažení závazné úmluvy o omezení emisí CO2 pro jednotlivé země a odvětví průmyslu a také stanovení jasných a závazných pravidel, které budou směřovat k udržitelnému způsobu života a hospodařeni na globální úrovni a v jednotlivých zemích pro nejbližší desetiletí.
V současném světě, který čelí velmi vážným krizím ekonomickým a environmentálním (a nezřídka v jejich důsledku celé řadě krizí bezpečnostních a migračních), křesťané v Evropě a jinde ve světě nezůstávají lhostejní. Ve smyslu Evangelia a ve víře v milosrdného Boha zjeveného v Božím Synu Ježíši Kristu a ve společenství se všemi, kdo si závažnost situace uvědomují, chceme hledat, nalézat a nabízet na cestě k Pařížskému summitu OSN přístupy a postoje vcházející z víry a naděje.
Zejména však přístupy vycházející ze zkušenosti proměny a změny směřování jak jednotlivého lidského osudu, tak lidského společenství a celého světa.
Problém změny klimatu se totiž již dnes dotýká našich životů a postihuje svými dopady miliony našich bližních a veškeré stvoření. Tyto dopady většinou překračují hranice jednotlivých regionů a států a proto jsme se rozhodli uspořádat „Československý den pro klima“ symbolicky na hranicích mezi dvěma zeměmi, v prostředí, které v obou zemích bývalé Československé federace trvale symbolizuje hledání velmi potřebné harmonie mezi životem člověka a životem přírody. Věříme, že Československý den pro klima, bude dobrým svědectvím naší naděje, že opravdu ještě není „všechno ztraceno“, jak dnes říkají mnozí – tzv. „TINA“ (angl., There is nothing another).
Československý den pro klima pořádame v pevné naději že hlas českých a slovenských křesťanů a jejich přátel a partnerů z občanské společnosti, kteří usilují o ochranu životního prostředí musí být vyslyšen i těmi, kdo budou ve dnech 30. listopadu až 11. prosince v Paříži o našem společném směřování k trvalé udržitelnosti života na planetě Zemi jednat a rozhodovat.“
Na úvod sa konala ekumenická pobožnosť, na ktorej zvesťou Božieho slova na základe 1M (správy o stvorení sveta) poslúžil brat farár Samuel Mišiak z CZ Myjava. Po nej sa účastníkom prihovoril br. Roman Juriga a predstavil možnosti kresťanov k ochrane klímy. Hovoril o nutnosti prijatia záväzných cieľov znižovania emisií pre všetky krajiny na svete. Prítomných pozdravil aj brat farár Peter Pavlovič, generálny sekretár Európskej kresťanskej environmentálnej siete (ECEN). O praktických ekologických riešeniach do života hovoril brat Marek Drápal, predseda poradného odboru pre životné prostredie pri Synodnej rade Českobratskej cirkvi evanjelickej a riaditeľ Českej environmentálnej kresťanskej siete (CKES).

Pre účastníkov ČS dňa boli okrem prednášok a odborných príspevkov zorganizované aj dva výlety, zamerané na spoznávanie okolitej prírody a predovšetkým ukážku zariadení, ktoré sú namontované na budovách, spĺňajú ekologické parametre a sú zamerané na ochranu Božieho stvorenia. Účastníci v popoludňajšej časti programu nasadli na bicykle a navštívili národnú technickú pamiatku v ČR – veterný mlyn v Kuželově. Druhý výlet bol naplánovaný do Brestovca – U Svítkov na prehliadku zborového strediska centra voľného času, ktorý je dobrým príkladom ekologickej praxe kresťanov.

Po návrate na miesto konania ČS dňa bol účastníkom prečítaný list účastníkov akcie pre klimatický summit OSN v Paríži. Jeho znenie má byť doručené zástupcom vlády Slovenskej a Českej republiky, v nádeji, že sa predstavitelia našich vlád začnú zaoberať hlasom kresťanov, volajúcim po prijatí environmentálnych opatrení.

Na záver podujatia vystúpila hudobná skupina zo Zvolenského seniorátu.