Talentfest 2011

V sobotu pred smrtnou nedeľou (9.4.2011) sa stretli v Spišskej Novej Vsi mládežníci z Tatranského seniorátu už na 4-tom ročníku Talentfestu – prehliadke mladých talentov. Témou nášho stretnutia bola milosť na základe verša z Božieho Slova Ef 2,8a: Lebo milosťou ste spasení skrze vieru
Vďaka Božej milosti sme mohli obsadiť aspoň jedným vystúpením všetky oblasti umeleckých vystúpení. Súťažilo sa v hudbe, výtvarnom umení, divadle a kategórii film a video. Podľa viacerých konštatovaní mali jednotlivé prvky umenia oproti ostatným ročníkom stúpajúcu úroveň, čo je veľmi povzbudzujúce. V každej kategórii sme hľadali víťaza, za ktorého mohli mládežníci hlasovať mincami. Táto zbierka poslúži na misijný projekt prekladu Biblie do jazyka Nawuri v Ghane.
Samotný program po úvodnom privítaní a modlitbe otvorila hudobná skupina z Rankoviec a okolia, ktorá nás viedla do spoločného spevu a radostnej oslavy nášho Spasiteľa Pána Ježiša. Potom veľmi kreatívne vystúpili mládežníci zo Štrby s tancom v štýle free style s mnohými prvkami a celá sála sa naplnila mohutným skandovaním. Aj v hodnotení bolo toto číslo ohodnotené najvyšším počtom mincí – 284 kusov.
Doobedný program sa nieslo v odprezentovaní všetkých súťažiacich a po strhujúcom divadle nasledoval videoklip z Batizoviec na tému Boží koláč. Mládežníci veľmi trefne vyjadrili, ako nakladáme s naším časom, koľko ostáva pre Boha!? Po videoklipe nasledovalo rockové vystúpenie hudobnej skupiny Bread and Wine zo Štrby. Prezentovali vlastnú tvorbu a hudby bola plná ozaj celá sála. Štrba pokračovala ďalej prezentovaním videoklipu na známu pieseň Vojdite plesajte, samozrejme ako ináč opäť v rockovom štýle. Následne sme vystriedali hudobné štýly a predstavili sa dvaja raperi z Batizoviec pod umeleckým menom RFK. Bolo to dynamické vystúpenie, ktoré veľmi zaujalo.
Po dávke decibelov sme mali možnosť obdivovať výtvarnú krásu od dvoch autorov Janky zo Štrby a Janka z Veľkého Slavkova. Janka prezentovala temperové maľby stromu života a ruží. Janko predviedol kresby suchým pastelom a pastelkami. Boli to kôň, dúha a Eiffelova veža.
Súťažné vystúpenia zakončila hudobná skupina Trace z Batizoviec, ktorá zahrala dve vlastné piesne. Jednu v angličtine a druhú po slovensky.
Vhod padla obedná prestávka, ktorú sme využili na hlasovanie mincami, Každý súťažiaci mal svoj pohár, kde mohol každý vložiť mincu, ktorá sa počítala za jeden bod. V konečnom zúčtovaní ozaj rozhodovali 1-2 mince, teda body. Počas obednej prestávky zvukár a hudobník Dušan Maršala poslúžil hudobníkom cennými radami a upozorneniami, kde sa je možné ešte zlepšiť. Je vzácne, že hudobníci boli ochotní nechať sa viesť a povzbudiť k ďalšej tvorbe a službe.
Program pokračoval aj poobede a najskôr po ďakovnej modlitbe sme mali výklad Božieho slova na tému milosť. Výkladom poslúžil Michal Findra sčasti aj na základe osnovy prednášky Paľka Bednárika na danú tému. Po úvodnej jasnej upútavke na milosť vo videoklipe, sme kratučko hovorili o milosti na spasenie (Rim 3,20-25) a väčšiu časť sme venovali často zabúdanej téme milosti pre kresťanský život. Vysvetlili sme si, že ako Božie dietky už nepotrebujeme žiť zákonníctvom, ale každodenným odovzdaným životom podľa milosti Pána Ježiša. Znamená to vychádzať v živote z poznania Krista a konania podľa Neho. Napokon sme konštatovali, že milosť nie je len niečo súkromné pre mňa, ale aj verejné k ľuďom. Milosť sa teda prejavuje evanjelizáciou a láskou k všetkým ľuďom.
Po téme sme mali čas na krátku diskusiu po dvojiciach a trojiciach na dve otázky: Prežil si milosť Božiu na spasenie? Žiješ svoj život kresťana v milosti? Potom sme sa modlili.
Naše stretnutie pokračovalo výborným koncertom skupiny Out of Control , ktorá poslúžila anglickými aj slovenskými piesňami o živote viery, hľadania a nachádzania. Stále panovala výborná atmosféra, kde mládežníci mohli v kresťanskom prostredí prežívať výbornú hudbu a motivovať sa k vyznaniu viery.
Celkom na záver sme vyhlásili výsledky. V hudbe zvíťazila o dva hlasy skupina Trace. V divadle to bola samozrejme Štrba. Vo filme a divadle si vavrín odniesol klip Boží koláč. A napokon vo výtvarnom umení sa tešil z víťazstva Janko zo Slavkova. Napokon aj tak rezonovalo nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa.
Naše stretnutie sme ukončili požehnaním od domáceho brata farára Jaroslava Matysa.
Veľmi pekne ďakujme ev. a.v. zboru v Spišskej Novej Vsi za milé prijatie, tiež všetkým technikom a účinkujúcim ale hlavná vďaka patrí Pánovi Ježišovi, že nám daroval milosť na spasenie aj pre kresťanský život.

Podľa prežitého sa snažil zapísať Michal Findra