Duchovná pieseň v Turčianskom senioráte

V piatok 10. apríla 2015 sme v aule Biblickej školy v Martine opäť privítali deti a mladých z Turčianskeho seniorátu. Po biblickej olympiáde bol cieľom stretnutia spev – konalo sa tu seniorálne kolo súťaže Duchovná pieseň.
Už v prvotnej kresťanskej cirkvi bolo spievanie žalmov častou a obľúbenou činnosťou sústredenou na chválu Hospodina. V apoštolskej dobe sa popri žalmoch začali spievať aj starozákonné hymny, napr. Mojžišova pieseň (2M 15); chválospev Anny (1Sam, 2, 1 − 10; Sanctus a iné. Chválospev si svoje stále miesto našiel v zhromaždení veriacich aj počas služieb Božích (Beneditus, Magnificat, Gloria).

Život viery a oduševnenosť za Božie pravdy sa do podoby piesní premietali aj v neskorších dobách. O významný rozvoj duchovnej piesne sa napokon pričinila aj reformácia, ktorá okrem materinského jazyka voviedla do platnosti aj zásadu „kto spieva, dvakrát sa modlí“ (myšlienka Aurélia Augustína, ktorú prevzal aj Martin Luther).

Tieto slová by mohli byť mottom každého chrámového súboru, hudobného telesa, speváka alebo poslucháča, ktorý chce slúžiť svojim blížnym a mať otvorené srdce pre Boha. Veď tak, ako hovorí apoštol Pavel v Liste Kolosenským, sa máme vo všetkej múdrosti učiť a napomínať žalmami, hymnami, duchovnými piesňami, a potom vďačne spievať v srdciach nášmu Bohu (Kol 3, 16.). Súťaž Duchovná pieseň je v kontexte tohto biblického textu preto aj v našej cirkvi vítanou aktivitou.

Súťažiaci boli rozdelení do troch kategórií. Prvou boli deti a žiaci od 4 − 7 rokov (a teda škôlkari a žiaci prvého ročníka základných škôl). Ako najlepšia speváčka sa v tejto kategórii ukázala Lesia Paulíková. V druhej a počtom detí najviac zastúpenej kategórii žiakov vo veku od 8 – 12 rokov to mala porota najťažšie. Kvalita hlasov priniesla víťazstvo hneď trom dievčatám – Stele Szabovej, Emme Bočovej a Barbore Maromovej, ktorá na súťaž prišla ako náhradníčka (a predsa získala prvenstvo). Tretiu kategóriu tvorili žiaci od 12 – 16 rokov. Najlepšia hlasová prezentácia priniesla prvé miesto Sáre Novotnej.

Súťažiaci trojčlennej porote zaspievali jednu kresťanskú skladbu podľa vlastného výberu. Hodnotená bola intonácia, práca s hlasom, kvalita hlasu, rytmus aj celkový prednes a dojem. Víťazom blahoželáme a želáme veľa radosti pri spievaní nábožných piesní a šírení ich posolstva ďalej.