Dorastenci z Nových Zámkov začali školský rok v Jabloňovciach

Šesť konfirmandov z Nových Zámkov má za sebou už jeden rok vyučovania a prípravy na konfirmáciu, a keďže pri stretnutiach na pôde cirkevného zboru by nemalo ísť len o učenie, ale aj o vzájomné spoločenstvo a vzťahy, ich vedúci pre nich pripravili spoločný víkend v Jabloňovciach.
Evanjelické misijné stredisko v Jabloňovciach poskytuje ubytovacie aj stravovacie a spoločenské priestory väčším i menším skupinám, a tak sme aj my využili prítomnosť tohto strediska v našom senioráte a spolu s vedúcou dorastu Erikou Čvirikovou sme pre našich konfirmandov pripravili víkendový pobyt s témou "Kto som a kam patrím". O prestretý stôl sa nám starali sestry Mária Gremenová a Mária Kuráková. Špeciálnym hosťom bol Viktor Fertšek z Krupiny.

V prvý večer – hneď po príchode a večeri – sa naši mladí pod vedením Štefana Kissa zamýšľali nad otázkou "Kto som" a prišli k záveru, že napriek vonkajším rozdielom vo výzore, mene, majetku, schopnostiach či vedomostiach, všetci sme len jedno – ľudia a Božie deti. A tak či spolu sedíme v kruhu na chate v Jabloňovciach, alebo v chrámovej lavici, sedíme pred Božou tvárou ako úplne rovnocenné Božie deti, aj keď jeden má 14 a druhý 80 rokov.

Na druhý deň sme ráno v uvažovaní pokračovali pod vedením Silvie Kissovej, ktorá mladým podrobnejšie predstavila udalosti po roku 1517, a to nielen so zreteľom na spoločenský, ale najmä na duchovný dopad. Spoločne sme v Písme hľadali výpovede o tom, že nie zo skutkov, ale z viery je človek ospravedlnený, aby sme tak pochopili obsah posolstva reformácie.

Deň bol vyplnený rôznymi aktivitami, ktoré sa odohrávali spravidla na ihrisku strediska, no skončil opäť pri spoločnom premýšľaní, tentoraz s hosťom Viktorom Fertšekom, ktorý zdôraznil posolstvo evanjelia, že Boh nás miluje, a na príklade Jonáša poukázal na to, že ak sa človek vzpiera Božej vôli, neraz Boh sám nastrojí okolnosti jeho života tak, aby ho priviedol tam, kde má byť. Vysvetlil obraz cirkvi ako tela Kristovho (1K 12) a prízvukoval, že ak sme Božie deti, patríme do tela Kristovho, lebo tam nás Boh, ktorý nás miluje, chce mať. Tým sme zodpovedali otázku, ktorá bola témou celého nášho víkendu.

Náš pobyt sme zakončili účasťou na službách Božích v Jabloňovciach, kde sestra farárka Zorica Horáková položila všetkým prítomným otázku: Aká je dnešná mládež? a vyzvala, aby sme v Písme spoločne hľadali cestu a východiská pre jej budúcnosť.

Chvíle uvažovania, hier i jedenia boli popretkávané piesňami a modlitbami, v ktorých sme s veľkou radosťou ďakovali Pánu Bohu za tento duchovne bohatý a povzbudivý víkend, za bohatstvo myšlienok i zážitkov a prosili Ho, aby nám všetkým daroval svojho Svätého Ducha a skrze Neho nás i naďalej udržiaval a zjednocoval v spoločenstve cirkvi.