Biblický tábor v Trenčianskych Stankovciach

Hospodin moja skala, hrad môj a môj vysloboditeľ. Ž 18, 3. – Toto heslo slúžilo ako biblický základ pre tohtoročný letný denný biblický tábor v dňoch 2. – 6. augusta v CZ ECAV Trenčianske Stankovce.
Leto vnímame aj ako priestor na službu tým, ktorí majú starosť o to, čo so svojimi ratolesťami počas prázdnin. Preto už začiatkom júna sa začína stretávať pod vedením sestry zborovej farárky Jarmily Petrulovej prípravný výbor hlavných vedúcich k príprave tábora. Služba tým, ktorí ju potrebujú - to je jedna rovina nášho rozhodnutia, prečo každoročne organizujeme v prvý augustový týždeň denný tábor pre deti z nášho cirkevného zboru vo veku od 3 do 12 rokov. Druhá rovina má trochu iný rozmer: touto aktivitou sa snažíme o nadviazanie bližšieho kontaktu s rodičmi cez deti a o zblíženie detí s cirkevným zborom, s našimi priestormi, aby nadviazali kontakty medzi sebou navzájom, ale aj s tými, ktorí ich počas školského roka vedú na detskej besiedke.

Deti aj dnes fascinujú záhady v hradoch, zámkoch, na nedostupných miestach. Cieľom tábora bolo poodhaliť im tajomstvo výroku, v ktorom sa hovorí, že Hospodin je moja skala, hrad a vysloboditeľ. Preto sme pri biblických zamysleniach rozpracovávali témy ako Boh – Otec, Boh – Syn, a Boh – Duch Svätý. Ako to na našich táboroch býva dobrým zvykom, hneď ráno, keď deti prišli zo svojich domovov, začala sa malá rozcvička tela a potom aj ducha – učenie nových detských kresťanských piesní, táborovej hymny a potom hurá do skupín k dennej biblickej téme. Po nej nasledovali modlitebné skupinky, občerstvenie, ktoré pripravili ochotné sestry zo zboru vo forme koláčov, langošov a všakovakých dobrôt. Napiecť na každý deň pre 72 hladných brušiek a 27 vedúcich, ktorý sa tiež nedali v ochutnávaní dobrôt zahanbiť,nebolo jednoduché, preto úprimná vďaka patrí všetkých, ktorí nám pomohli akýmkoľvek spôsobom.

Nasledovali hry, obed a po ňom pre tých najmenších siesta, ktorá bola v novej prístavbe fary. Tá mala po svojom posvätení 13. júna t. r. sestrou seniorkou Evou Juríkovou za účasti brata dištriktuálneho biskupa Milana Krivdu prvú veľkú zaťažkávaciu skúšku.

Tak ako časť dopoludnia, aj popoludnie sme trávili získavaním indícií a bodov potrebných pre rozlúštenie záhady tábora. Medzi obľúbené aktivity patrili aj tvorivé dielne pre šikovné ruky. Deti boli veľmi usilovné a pri získavaní kľúčov k vylúšteniu tajomstva si precvičili nielen nohy či ruky, ale aj myseľ vo forme hlavolamov s biblickými citátmi, ale aj najrozličnejších hádaniek tajomnej postavy otca Fouirrat. Ozaj, viete odpoveď na túto hádanku: Je to ťažké a nič to neváži? Čo je to? Nuž, porozmýšľajte; ale život to nie je, lebo ten má svoju cenu a váhu pred Bohom. Každý podľa možností prispel k spoločnému dielu vo svojej skupine, a tak na záver deti pripravili program pre rodičov, starých rodičov a krstných rodičov. Letný biblický tábor sme zakončili v piatok popoludní spoločným vystúpením, piesňami a slovom. Posledný raz v rámci tábora tu zaznela aj azda najobľúbenejšia pieseň tábora My sme tu všetci jedna rodina, spája nás láska Pána Ježiša. Túžime, aby tieto slová vryté do malých i väčších srdiečok boli skutočným vyznaním a odzrkadlením života cirkevného zboru.

Poďakovanie patrí všetkým vedúcim, pomocným vedúcim za ich obetavosť a starostlivosť o deti. Vytvorili sme skutočne rodinnú atmosféru, a tak sme sa na tábore všetci cítili príjemne ako v jednej veľkej rodine a veru ani deťom sa neraz nechcelo ísť popoludní domov. Vďaka Pánu Bohu za tieto deti. Veríme, že Pán sa prizná k svojmu dielu a dá, aby semienko Jeho slova nielen vzklíčilo, rástlo, ale aby prinieslo pre Jeho cirkev aj bohatú úrodu.