Výstava „Pestovanie zbožnosti v evanjelických domácnostiach“

Výstava „Pestovanie zbožnosti v evanjelických domácnostiach“

V CZ ECAV Bratislava-Petržalka si 25. marca 2012 po službách Božích domáci veriaci, ako aj pozvaní hostia mohli v zborovom dome pozrieť zaujímavú výstavu na tému pestovania zbožnosti v domácnostiach evanjelikov.
Niekto raz povedal: „Ukáž mi, čo čítaš, a spoznám tvoj vnútorný svet.“ Áno, je v tom múdrosť. Okrem toho, čo čítame z profesijnej alebo školskej povinnosti, zväčša čítame to, čo nás zaujíma. To časom zapĺňa i naše knižnice. Položme si však otázku: Koľko percent z toho je náboženská literatúra? Isté je, že z množstva náboženskej literatúry by v každej evanjelickej domácnosti nemala chýbať Biblia a Evanjelický spevník. Oproti súčasnosti boli časy, keď nebolo jednoduché zadovážiť si napr. Bibliu. Neraz sa zakúpila spoločne pre viaceré domácnosti v rámci rodiny a následne po domácnostiach kolovala. Isteže, cena a dostupnosť náboženskej tlače v súčasnosti je neporovnateľná. No i napriek tomu s veľkou úctou hľadíme na pestrosť toho, čo bolo i v rámci evanjelických dejín vydané. O tom sme sa mohli presvedčiť aj na výstave s tematickým názvom Pestovanie zbožnosti v evanjelických domácnostiach, ktorá sa konala v našom cirkevnom zbore 25. marca 2012.

Napadlo mi, že by bolo dobré pripomenúť si artefakty minulosti, ktoré dotvárali a budovali zbožnosť v našich rodinách. Moju myšlienku podporil, ako aj v značnej miere exponátmi doplnil brat Samuel Zaklai, ktorý už dlhší čas zhromažďuje starú evanjelickú literatúru. Na výstave bolo možné vidieť predmety s kresťanskými motívmi, ktoré mali svoje stále miesto v evanjelických domácnostiach a dodnes ho v niektorých majú. Záujemcovia si mohli aj zalistovať napr. v prvom vydaní Kralickej Biblie, v prvom zväzku z roku 1579, mohli vidieť krásne zberateľské Lutherove Biblie „Goldene Klassiker Bibel“, Bibliu s Dorrého ilustráciami, staré kancionály, rukopisy kázní J. M. Hurbana zo zbierky prof. Petríka, Lutherov testament a množstvo ďalšej evanjelickej literatúry, ktorá prešla rukami našich predkov.

Vďaka patrí predovšetkým Pánu Bohu za vzácny dar slova zachovaný v knižnej podobe na česť a slávu nášho drahého Spasiteľa Pána Ježiša Krista. Ďakujem i bratovi Samuelovi Zaklaiovi aj sestre farárke Gabriele Kmošenovej, ktorí mi pomohli výstavu realizovať.

Galéria k článku