Výstava sakrálnej architektúry v Bardejove

Popoludní 31. 10. 2010 sa vo veľkej sále Centra voľného času na Dlhom rade v Bardejove konala vernisáž výstavy „Sakrálna architektúra ECAV na Slovensku v rokoch 1990 – 2010“ a prezentácia knihy A. Hajduka „Leonard Stöckel. Život a dielo“. Výstava potrvá 2 týždne.

Výstava fotografií sakrálnych objektov, ktoré boli v našej cirkvi vybudované v rokoch 1990 – 2010, bola po prvý raz inštalovaná v Evanjelickom kostole v Žiline na oslavách 400. výročia Žilinskej synody. Odvtedy ju už videli veriaci v Evanjelickom kostole v Trnave a v Evanjelickom dome starostlivosti v Bratislave. Z Bardejova výstava poputuje do niektorých cirkevných zborov na východnom Slovensku.

Výstava „Sakrálna architektúra ECAV na Slovensku v rokoch 1990 – 2010“ bola v Bardejove inštalovaná v rámci celocirkevnej slávnosti, ktorou vyvrcholili podujatia bardejovského cirkevného zboru k dvojitému výročiu bardejovského reformátora Leonarda Stöckela (1510 – 1560).

Na úvod vernisáže, ktorou sprevádzal domáci brat farár Ján Velebír, zazneli piesne v podaní bardejovských mládežníkov a báseň bývalého bardejovského brata farára Mišáka zarecitoval jeho syn Ján Mišák. Prítomným sa prihovoril aj brat senior Šarišsko-zemplínskeho seniorátu Ján Bakalár.

Tajomníčka pre mediálnu komunikáciu GBÚ Edita Škodová v príhovore poďakovala všetkým, ktorí touto výstavou pomohli realizovať myšlienku brata riaditeľa GBÚ Dušana Vagaského zmapovať nové stavby v našej cirkvi, najmä prof. Janke Krivošovej. Podotkla, že výstava je výberová, teda nemapuje všetky objekty, ktoré boli u nás vybudované, ale radi do nej pridajú aj fotografie ďalších kostolov, ktoré získajú, resp. ktoré budú vybudované. Podčiarkla skutočnosť, že najviac kostolov bolo postavených na východnom Slovensku, a to najmä v Šarišsko-zemplínskom senioráte – veď len nedávno práve v Rokytove, ktorý patrí do Cirkevného zboru ECAV Bardejov posvätili najnovší kostol našej cirkvi. „Nech sú tieto kostoly plné veriacich a slúžia na slávu nášho Trojjediného Pána Boha,“ povedala na záver.

Súčasťou vernisáže bola aj prezentácia knihy doc. Andreja Hajduka Leonard Stöckel; život a dielo (pozri tu).

Na výstave bol k dispozícii aj čerstvo vydaný zborník z Teologickej vedecko-historickej konferencie 2010 na tému „Žilinská synoda 1610“, zborník Postavy a udalosti doby Žilinskej synody a ďalšia literatúra. Zborníky dostanú jednotlivé cirkevné zbory prostredníctvom bratov seniorov začiatkom decembra 2010.