Výstava Paramenty – liturgické textílie

Na Bratislavskom hrade bola 23. júna 2015 otvorená výstava Paramenty – liturgické textílie, ktorá predstavuje najstaršie zachované odevy a iné textílie na Slovensku, používané pri cirkevných obradoch. Výstava potrvá do 17. januára 2016.
Výstavu Paramenty – liturgické textílie kurátorsky pripravili Eva Hasalová a Alena Piatrová z Historického múzea SNM v Bratislave. Expozícia približuje takmer neznáme textilné a odevné pamiatky, ktoré svedčia o vývoji textilných techník, remesiel i textilného priemyslu. Viaceré vystavené predmety sú ojedinelými umeleckoremeselnými artefaktmi.

Vystavené exponáty pochádzajú zo zbierok viacerých múzeí a cirkevných inštitúcií a prinášajú prehľad typológie odevov a textílií jednotlivých cirkví na Slovensku. Vystavené sú nielen odevy rímskokatolíckej cirkvi, ale aj pravoslávnej, gréckokatolíckej a evanjelickej cirkvi augsburského vyznania.

Z ECAV na Slovensku poskytli zaujímavé exponáty na túto výstavu z CZ ECAV Banské Štiavnica, ale aj z Cerova, Horného Sŕnia, Dačovho Lomu a Bziniec pod Javorinou.

Výstavu dopĺňa 360-stranový katalóg, ktorý obsahuje množstvo obrazových a textových informácií.

Na fotografiách sú zábery urobené na vernisáži výstavy.