Výstava o Jánovi Bežovi v Senici

V Záhorskom osvetovom stredisku v Senici sa 6. októbra 2015 konala vernisáž výstavy o evanjelickom učiteľovi, kníhtlačiarovi a vydavateľovi Jánovi Bežovi (1842 – 1905). Výstava potrvá do 30. októbra 2015.
Ján Bežo sa narodil 21. marca 1842 v Nitrianskej Strede a zomrel 24. júla 1905; pochovaný je v Senici. Učil na evanjelickej škole v Senici (1863 – 1888). Bol priateľom Jozefa Miloslava Hurbana, farára v Hlbokom. Po jeho smrti sa Bežo vzdal pedagogickej práce, lebo chcel slovenskému školstvu pomáhať ako kníhtlačiar, redaktor, spisovateľ. Štvrť storočia bol v Senici aj kantorom a organistom; založil štvorhlasný cirkevný spevácky zbor. Napísal učebnicu "Silozpytu, čili fyziky pre národné školy" (1871) a iné diela.

Výstavu k 110. výročiu úmrtia tejto osobnosti pripravilo Záhorské osvetové stredisko v Senici spolu s CZ ECAV v Senici a Klubom priateľov histórie zo Senice. Význam Jána pri otvorení výstavy priblížil zborový farár Juraj Šefčík, riaditeľka ZOS Ľubica Krištofová a bývalý stredoškolský pedagóg Štefan Mocko.

Exponáty na tejto zaujímavej výstave sú z majetku cirkvi aj priateľov histórie Jána Petra, Jarmily Šefčíkovej, Jána Hromka, Štefana Mocka. Trojrozmerné predmety súvisiace s kníhtlačou od Petra Brezinu výrazne obohatili vystavené fotografie, knihy, fotokópie textov a dobové zábery Senice.

Zdroj: sme.sk, 11. 10. 2015