Výstava Modranský evanjelický sirotinec 1905 − 1951

Na jeseň 2011 bola v bývalom nemeckom evanjelickom kostole v Modre otvorená trvalá expozícia zobrazujúca vznik a pôsobenie tunajšieho sirotinca. Na prehliadku sa ohláste na na Ev. a. v. farskom úrade v Modre (hneď vedľa kostola); tel. 033/647 27 33.
Modranský sirotinec bol založený Pavlom Zochom v roku 1905. Najprv v rodinných domoch opatroval okolo 10 sirôt. Žil z darov a nadšenia. Stal sa chýrečnou a uznávanou ustanovizňou v celom Uhorsku. Jeho najväčšej slávy sa však zakladateľ Pavel Zoch nedožil. Po jeho smrti v roku 1907 však s plným nasadením pokračoval jeho synovec Samuel Zoch, neskorší biskup a župan bratislavský. Sirotinec nielen deti opatroval, ale dával im aj vzdelanie, ukazoval a nachádzal im uplatnenie v živote. Známymi chovancami sirotinca boli Ján Čietek – Ján Smrek či Daniel Okáli.

V roku 1913 bola za jeden rok vybudovaná nová budova sirotinca podľa projektov Dušana Jurkoviča. V roku 1938 bola dokončená ďalšia budova. Sirotinec bol organizovaný modranským cirkevným zborom. V roku 1943 po nútenej reorganizácii prešiel pod dištriktuálne riadenie. Napokon bol zrušený v roku 1951.

Jeho existencia sa spája s najvýznamnejšími osobnosťami nášho cirkevného, ale aj vtedajšieho spoločenského života: Pavel Zoch, Ivan Branislav Zoch, Samuel Zoch, Dušan Fajnor a ďalší. Za úkryt židovských detí dostal správca sirotinca a farár Július Dérer cenu štátu Izrael Spravodlivý medzi národmi.

Výstava vás prevedie všetkými míľnikmi existencie sirotinca. Zoznámi vás s vedúcimi osobnosťami sirotinca, chovancami, budovami, so zamestnancami či s časopisom Stráž na Sione. Na paneloch si prečítate i spomienky chovancov. Uvidíte unikátne fotografie z položenia základného kameňa, posviacky, otvorenia pôvodných interiérov, dokumenty, knihy sirôt či darov.
ávšteva tejto výstavy pri ceste cez Modru bude pre vás iste veľkým zážitkom.

Vložené 2. 4. 2012