Výstava Janky Krivošovej

8. októbra 2009 sa za účasti vyše 150 hostí uskutočnila v Pálffyho paláci na Zámockej ul. v Bratislave slávnostná vernisáž výstavy prof. Janky Krivošovej pod názvom Z tvorby pri príležitosti jej blížiaceho sa okrúhleho životného jubilea. Výstava potrvá do 4. novembra 2009.

Organizátormi výstavy sú Spolok architektov Slovenska, Fond výtvarných umení a autorka. Výstavu tvorí viacero tematických celkov. Návštevník tu nájde krajinomaľby – predovšetkým tatranskej prírody a autorkinho rodného Liptova, ktorý – ako sama Janka Krivošová hovorí – je „výborným miestom, kde sa možno narodiť a potom si jeho farby nosiť všade so sebou“. Pre autorkinu krajinomaľbu je príznačný kontrast svetla a tieňa i úžas výtvarníčky nad „maľbami na oblohe, ktoré sa stále menia a z každého miesta sú iné“. Sýta farebnosť je charakteristická pre Krivošovej kvetinové zátišia. Nechýbajú artprotisy a portréty významných duchovných predstaviteľov ECAV, osobností lekárskej obce i podobizne priateľov autorky a ich rodinných príslušníkov. Zastúpená je aj duchovná tvorba, ktorou je Janka Krivošová známa v rodine slovenských evanjelikov. Jej chrámové obrazy zdobia evanjelické kostoly v Blatnici, Bratislave (Malý kostol a Dúbravka), Leštinách, Sliači a Soli.

Výstava výtvarných diel prof. Janky Krivošovej potrvá do 4. novembra 2009 a je hodná záujmu i pozornosti širokej – nielen evanjelickej – verejnosti.

Martin Šefranko | 13.10.2009

späť na kategóriu


Grafické spracovanie:Ladislav Menyhart