Vyšiel Historický atlas Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku

V týchto dňoch prichádza na knižný trh ojedinelá publikácia – Historický atlas Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku, ktorú pre ECAV na Slovensku vydal Tranoscius v Liptovskom Mikuláši. Atlas bude prezentovaný na službách Božích v Istebnom 31. 10. o 17.00 hod. a na Bibliotéke 3. 11. o 17.30 hod. v stánku Združenia vydavateľov a kníhkupcov.
Atlas obsahuje 112 máp, ktoré sú rozčlenené do 6 kapitol podľa základných etáp dejín evanjelickej cirkvi:

1. Od vystúpenia Martina Luthera po Žilinskú synodu (1517-1610)
2. Od Žilinskej synody po Satmársky mier (1610-1711)
3. Od Satmárskeho mieru po Tolerančný patent (1711-1781)
4. Od Tolerančného patentu po rozpad Rakúsko-Uhorska (1781-1918)
5. Od vzniku Česko-Slovenska po začiatok 21. storočia (1918-2010) 6. Demografický obraz evanjelikov na Slovensku na začiatku 21. storočia

Každej kapitole predchádza zasvätený úvodný text z pera renomovaného odborníka.

Atlas pripravil pod vedením doc. Dagmar Kusendovej z Katedry humánnej geografie a demogeografie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského kolektív 13 odborníkov z prostredia Univerzity Komenského, Slovenskej akadémie vied a z ďalších národných inštitúcií. Je potešiteľné, že na jeho príprave sa stretli tri generácie vedeckých pracovníkov.

Atlasová tvorba cirkevnej problematiky má na Slovensku už niekoľkoročnú tradíciu, čo je v európskom priestore ojedinelé. V r. 2001 vyšiel tzv. ekumenický Atlas cirkví, náboženských spoločností a religiozity Slovenska a v r. 2005 vyšiel Atlas Katolíckej cirkvi.

Historický atlas Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku nadväzuje na túto aktivitu a svojím historickým zameraním a hĺbkou spracovanej problematiky je na Slovensku prvým a zrejme aj vo svete jedným z prvých historických atlasov zameraných len na jednu cirkev.

Veríme, že atlas je dielom, ktoré bude dôstojne reprezentovať evanjelickú cirkev doma i vo svete, že zaujme všetkých, ktorých zaujíma jej história, a môže byť tiež výbornou učebnou pomôckou na všetkých stupňoch evanjelických škôl.

Cena: 19 eur

Objednávky: Tranoscius, a. s., Tranovského 1, 031 01 Liptovský Mikuláš