V Petržalke odznela premiéra diela I. Valentu

V Evanjelickom kostole Svätej Trojice v Bratislave-Petržalke sa včera, v nedeľu 11. 4. 2010, večer konal mimoriadny koncert Slovenskej filharmónie, na ktorom vystúpili Slovenský komorný orcester Bohdana Warchala pod vedením Ewalda Danela a komorný zbor Konzervatória v Bratislave komorný zbor pod vedením zbormajstra Dušana Billa.
Pozoruhodným dramaturgickým činom bola premiéra diela Nedeľná hudba – chorálové prelúdiá a variácie pre sláčikový orchester a čembalo od slovenského skladateľa Ivana Valentu.

Ivana Valentu (1940) poznáme ako člena Výboru cirkevnej hudby a hymnológie Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku, dlhoročného editora spevníkov českých a slovenských cirkví, organizátora v oblasti hymnológie, sakrálnej hudby a didaktickej tvorby. Dlhé roky bol redaktorom Vydavateľstva Hudobného fondu, pôsobil aj ako externým pedagóg na bratislavskom Konzervatóriu a VŠMU.

O skladbe Nedeľná hudba autor povedal, že vznikala postupne a vychádzala z potrieb kantorskej praxe. Spracoval ju vo viacerých inštrumentačných zostavách: pre organové sólo, štvorručný klavír, pre flautu a klavír, pre husle a klavír, pre klavírne trio, pre sláčikové kvarteto a včera odznelo jej koncertné prevedenie pre sláčikový orchester a čembalo.

Skladba sa skladá zo štyroch obrazov – pred uvedením každého z nich sám autor so zanietením predniesol báseň či pieseň, na ktorej motívy daná časť vznikla. Podkladom k prvej časti Krása stvorenstva bola jeho vlastná pieseň, druhá časť Rozkvitnutá halúzka je lyrické prelúdium na melódiu adventnej piesne zo 16. storočia, tretia časť Zornička je chorálové prelúdium zachytávajúce radosť z ranného svitu a snahu prežiť deň statočne ku chvále Božej. Vrcholom skladby je štvrtá časť – chorálové variácie na známu pieseň evanjelickej autorky Márie Royovej Smieť žiť pre Krista.

Ďalej na koncerte zazneli diela Johanna Sebastiana Bacha – Brandenburský koncert č. 3 G dur a výber z Bachových známych chorálov, ako aj Koncert pre husle a orcester G dur od Johanna Bendu.

Na záver sa prítomným prihovoril dirigent SKO Ewald Danel a uviedol poľský chorál, ktorý umelci zahrali ako pripomienku obetí sobotňajšej katastrofy pri páde poľského lietadla pri Smolensku. Ich pamiatku si prítomní uctili chvíľou ticha.