Tlačová konferencia k záveru Roka kresťanskej kultúry na Slovensku 2010

Tlačová konferencia k záveru Roka kresťanskej kultúry na Slovensku 2010

Na záver Roka kresťanskej kultúry sa 16. februára 2011 v Národnom osvetovom centre v Bratislave konala tlačová konferencia. Zúčastnili sa na nej predstavitelia cirkví, Ministerstva kultúry SR, Národného osvetového centra, Matice slovenskej a ďalších inštitúcií.
Kurátor pre kresťanské tradície NOC Miroslav Holečko predstavil privítal účastníkov a odovzdal slovo predsedovi Rady pre vedu, vzdelanie a kultúru Konferencie biskupov Slovenska biskupovi Františkovi Rábekovi, ktorý vyzdvihol zámer RKK poukázať na význam a miesto kresťanskej kultúry, umenia, vedy, vzdelávania a výchovy v hodnotovom systéme súčasného človeka. Biskup Rábek vyzdvihol dobrú spoluprácu s bratmi evanjelikmi pri organizovaní podujatí, ako aj rozvoj vzájomnej spolupráce s kultúrnych, cirkevných, občianskych a záujmových združení v rámci RKK.

Generálny biskup ECAV na Slovensku a predseda Ekumenickej rady cirkví v SR Miloš Klátik zhodnotil prínos RKK, pričom ho nazval požehnaným dielom a vyjadril radosť, že sa ho v spolupráci najmä s Rímskokatolíckou cirkvou a Národným osvetovým centrom a s podporou Ministerstva kultúry SR podarilo uskutočniť. Potom informoval o štyroch hlavných témach, na ktoré sa v rámci RKK sústredila Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku: 400. výročie konania Žilinskej synody, dve jubileá svetoznámeho evanjelického hudobníka a skladateľa J. S. Bacha, dve jubileá bardejovského reformátora, teológa a pedagóga Leonarda Stöckela, ako aj generálneho biskupa Jura Janošku, iniciátora Evanjelického posla spod Tatier, ktorý vlani oslávil storočnicu svojej existencie.

Riaditeľ cirkevného odboru Ministerstva kultúry SR Ján Juran povedal, že MK SR uvítalo rozhodnutie zorganizovať RKK a v rámci grantového programu MK SR ho podporilo sumou 2,5 milióna eur, v čom je zahrnutá aj podpora nehnuteľných kultúrnych pamiatok. Poďakoval všetkým organizátorom s konštatovaním: „Bola to dôstojná prezentácia kresťanskej kultúry.“ Na záver tlmočil zámer ministra kultúry Daniela Krajcera podporiť aj podujatia venované blížiacemu sa 1150. výročiu príchodu Konštantína a Metoda na naše územie.

Riaditeľ Krajanského múzea Matice slovenskej v Bratislave Stanislav Bajaník informoval o ich aktivitách pre Slovákov v zahraničí v rámci RKK a spolu s predsedom Matice slovenskej odovzdali cirkevným predstaviteľom 27. číslo zborníka Slováci v zahraničí.

O aktivitách v rámci RKK okrem Miroslava Holečka informoval aj Ľubor Hallon z NOC; Ján Juráš hovoril o podujatiach venovaných J. S. Bachovi, ktoré iniciovala ECAV na Slovensku, a Alena Piatrová z Trnavskej univerzity informovala najmä o výstave Ars liturgica.

Potom sa tlačová konferencia venovala ďalšej téme: pripravovaným oslavám Konštantína – Cyrila a Metoda v roku 2013. Odznelo konštatovanie, že Rok kresťanskej kultúry 2010 vytvoril platformu spolupráce cirkví, ako aj kultúrnych inštitúcií, ktorá bude zhodnotená v rámci Roka Cyrila a Metoda 2013. Marián Tkáč oboznámil prítomných so zámerom Matice slovenskej v spolupráci s cirkvami osloviť umelcov všetkých žánrov k vytvoreniu diel k tomuto jubileu.

Rok kresťanskej kultúry 2010 bol slávnostne ukončený pri príležitosti odovzdávania ocenení Fra Angelica 17. februára 2011 v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca za prítomnosti biskupa Rábeka, ministra kultúry Daniela Krajcera, podpredsedu vlády Jána Figeľa, podpredsedu NR SR Pavla Hrušovského a ďalších osobností.

Galéria k článku