Služby Božie na záver Slávy šľachetným

Vedecká konferencia Sláva šľachetným II – 1888 bola venovaná štyrom farárom, priateľom, rovesníkom: Pavlovi Neckárovi (*24. januára v Skalici), Ľudovítovi Šenšelovi (*13. apríla v Očovej), Samuelovi Štefanovi Osuskému (*7. júna v Brezovej; od 1928 Brezová pod Bradlom) a Martinovi Rázusovi (*18. októbra vo Vrbici; od 1923 súčasť Lipt. Mikuláša).
Trojdňové podujatie vyvrcholilo v 16. nedeľu po Svätej Trojici 23. septembra 2012 v Evanjelickom kostole v Liptovskom Mikuláši spomienkovými službami Božími. Jasavé tóny trúbky Rudolfa Hoffmanna sprevádzané domácou kantorkou Andreou Gärtnerovou na organe vítali v zaplnenom chráme liturgov z rodísk našich štyroch šľachetných: Irenu Paľovovú z Očovej, Jána Lichanca z Brezovej pod Bradlom, Petra Švehlu zo Skalice, domácich farárov Mariána Bochničku a Vladimíra Ferenčíka, ale aj hostí z Bratislavy-Rače - manželov Kováčikovcov. V sprievode bol aj cirkevný spevokol z Očovej s dirigentom Marekom Hanuskom a Mužský cirkevný spevokol z Brezovej pod Bradlom s dirigentom Vladimírom Húskom, primátor mesta Liptovský Mikuláš Alexander Slafkovský a starosta obce Očová Jaroslav Dominik.

V rámci služieb Božích zazneli aj citáty z diel spomínaných osobností. Martin Rázus bol sprítomnený aj v textoch piesní Vďaka Ti, ó, Bože náš (ES 390) a Daj, Bože, pokoja (ES 565) a v podaní brezovského spevokolu v skladbách K Tebe, ó, Bože môj (ES 519) a Hoj, zem drahá, v textoch obidvoch koliekt, v suspíriu pred kázňou i v modlitbe po kázni. Kazateľ, mikulášsky farár a predseda Spolku Martina Rázusa Vladimír Ferenčík, v kázni na Dan 6, 21 – 23 prirovnal údel Daniela a jeho troch priateľov v babylonskom zajatí k životu a dielu „našich“ štyroch šľachetných, v paralele k Ježišovmu životu na tejto zemi, Jeho utrpeniu, odsúdeniu, smrti, ale aj k Jeho víťazstvu nad ľudskou zlobou. Neprajnosť doby, intrigy, úklady neprajníkov, hrozba jamy – väzenia – hrobu, ale aj morálne víťazstvo Pravdy a vernosti boli súčasťou služby Daniela, štyroch šľachetných, no nadovšetko Ježiša Krista. Ich svedectvo nás volá k tomu, aby aj dnešná generácia mala svojich šľachetným v službe cirkvi i národu.

Program služieb Božích, texty kázne a príhovorov sú na www.razus.sk