Reštaurovanie drevenej kazateľnice v Hostišovciach

CZ ECAV Budikovany v r. 2015 znova podával projekt cez Ministerstvo kultúry SR, tentoraz už na samotné reštaurovanie drevenej kazateľnice v Ev. a. v. kostole vo filiálke Hostišovce. V r. 2014 tomu predchádzal reštaurátorský výskum a návrh na reštaurovanie.
Po schválení I. etapy reštaurovania sa v roku 2015 začalo so samotnou realizáciou, keď bola kazateľnica demontovaná a následne prevezená do reštaurátorského ateliéru. Tam boli vykonané aj jednotlivé odborné práce: čistenie drevnej hmoty, postupné odstraňovanie sekundárnych premalieb a čiastočná petrifikácia silne deštruovaných detailov.

I. etapa reštaurovania bola realizovaná vďaka finančnej podpore Ministerstva kultúry SR cez grantový program „Obnovme si svoj dom“, kde bola podporená sumou 3 600 €, ako aj vďaka 5 % spolufinancovaniu Cirkevným zborom ECAV Budikovany vo výške 560 €. Reštaurovanie uskutočnili reštaurátori Mgr. art. Peter Gregvorek a Mgr. art. Miroslav Janšto.

Je to pre nás veľkým povzbudením, že sme aj takouto formou, hoci aj v maličkom cirkevnom zbore začali s reštaurovaním vzácnej kazateľnice. Dúfame, že budeme môcť pokračovať ďalej, keďže bol podaný ďalší projekt na II. etapu reštaurovania. V tejto chvíli čakáme na výsledky schvaľovania nových projektov. Veríme, že nám Pán Boh požehná a dá potrebných síl k prácam aj v tomto roku.