Prezentácia knihy ŽIVOT, VIERA, UMENIE

V Zichyho paláci v Bratislave 19. novembra 2013 vydavateľstvo Tranoscius slávnostne uviedlo do predaja knihu rozhovorov Slavomíry Očenášovej-Štrbovej so slovenskými umelcami - evanjelikmi pod názvom ŽIVOT, VIERA, UMENIE.
Slávnosť otvoril riaditeľ vydavateľstva Tranoscius, a. s., Ľubomír Turčan. V mene Predsedníctva ECAV na Slovensku sa na úvod prihovoril generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik. Zablahoželal vydavateľstvu aj autorke knihy sestre PaedDr. Slavomíre Očenášovej-Štrbovej, PhD., a vyzdvihol jej mnohostranná činnosť, keď popri svojej práci na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici dokáže požehnane pôsobiť aj v mnohých ďalších oblastiach na prospech našej cirkvi. „Ako naznačuje názov uvádzanej knihy, nejde v nej len o výpovede umelcov – evanjelikov ohľadom ich profesie, ale ide aj o výpovede ohľadom ich duchovna, viery v Pána Boha, ktorá – ako som presvedčený – napĺňa ich diela hlbokým duchovným nábojom, či už ide o diela literárne, hudobné, alebo z iných umeleckých oblastí. Nebudem ich všetkých menovať, ale aj týmto umelcom chcem vysloviť vďaku za ich prácu a vytvorené diela, ktoré si vysoko ceníme,“ povedal brat generálny biskup v príhovore.

S príhovormi vysoko oceňujúcimi prezentovanú knihu vystúpili aj PhDr. Peter Salner, DrSc., Ing. Anton Hykisch, a PhDr. Ivan Szabó. Na husliach zahral koncertný virtuóz Alexander Jablokov.

Na prezentácii sa osobne zúčastnili mnohí z dvadsiatky súčasných špičkových profesionálnych umelcov zo slovesnej, výtvarnej či hudobnej scény, ktorých oslovila autorka knihy (žiaľ, niektorých sme už v ostatných rokoch vyprevadili na poslednej ceste v tejto časnosti): Fedor Bartko, Igor Bázlik, Miro Bázlik, Roman Berger, Peter Ďurík, Ľubomír Feldek, Ivan Hrušovský, Ivan Kadlečík, Dušan Kállay, Milan Kraus, Janka Krivošová, Víťazoslav Kubička, Ján Vladimír Michalko, Milan Rúfus, Igor Rumanský, Juraj Sarvaš, Ján Solovič, Milan Stano, Elena Šarayová-Kováčová, Jaroslav Uhel, Ján Valach a Hana Zelinová.

Prajeme vám príjemné čítanie tejto pozoruhodnej knižky.