Predpremiéra dokumentu o F. F. Ruppeldtovi

V RTVS – Slovenskej televízii v Mlynskej doline sa v stredu 19. februára 2014 konala predpremiéra filmu Fedor Fridrich Ruppeldt. Hlas nepotlačeného svedomia. Premiéru dokumentu si budete môcť pozrieť na Veľký piatok večer na Dvojke.
Na predpremiére sa prvým divákom nového dokumentárneho filmu predstavili jeho tvorcovia. Uviedla ich šéfdramaturgička Bernadeta Tokárová, ktorá vyslovila uznanie všetkým, no najmä dramaturgovi Miloslavovi Gdovinovi za jeho nadšenie a pracovné nasadenie. Vyjadrila radosť, že v RTVS - Slovenskej televízii nakrútili film o osobnosti, ktorá nikdy nestratila svoju tvár a o ktorej sa pred rokom 1989 nesmelo hovoriť. Miloslav Gdovin poďakoval za spoluprácu Ústrednému archívu ECAV na Slovensku a Zore Bakošovej, Ústavu pamäti národa, Slovenskej národnej knižnici v Martine a všetkým cirkevným zborom, ktoré im pri nakrúcaní vyšli v ústrety. Uviedol, že tento nízkonákladový 33-minútový film dokázali natočiť za 7 dní, pričom navštívili 23 lokalít a oslovili 14 respondentov.

Prepremiéra iste veľa znamenala pre autora námetu a scenára doc. Miloša Kovačku, ktorý sa vyznal, že evanjelického farára Fedora Fridricha Ruppeldta poznal od svojho detstva a vždy si ho veľmi vážil za jeho mnohostranné aktivity a statočnosť, s ktorou vzdoroval perzekúciám a väzneniu.

Režisér Fedor Bartko vyzdvihol spoluprácu s Milošom Kovačkom aj ostatnými členmi štábu. Zdôraznil, že tento film je nielen o F. F. Ruppeldtovi, ale symbolicky zachytáva osudy mnohých ďalších ľudí, ktorí prešli podobne ťažkými skúškami v období fašizmu i komunizmu.

Dr. Fedor Fridrich Ruppeldt (1886 v Liptovskom Svätom Mikuláši – 1979 v Žiline) bol evanjelický farár, neskôr biskup, publicista, kultúrny historik, prekladateľ, hudobník i politik.

Študoval v Oberschutzene, Lipsku a Edinburgu. Ako farár pôsobil v Sučanoch, Budapešti a Žiline. Bol biskupom Západného dištriktu Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (1947-1952), spoluzakladateľ Svetovej rady cirkví. Aktívne sa staval proti politike Slovenského štátu, najmä voči výlučnému stotožňovaniu slovenského národa s katolíckou vierou, proti vyháňaniu neslovenských národností (Čechov) zo Slovenska, proti vyčleňovaniu národností v evanjelickom zbore a proti schváleniu protižidovských zákonov a deportáciám slovenských židov.

Za svoje aktivity bol odsúdený do väzenia v Ilave (1942) z osobnej iniciatívy Vojtecha Tuku a v roku 1944 bol poslaný do koncentračného tábora v Seredi na podnet žilinských členov Hlinkovej gardy. V 50. rokoch bol perzekvovaný komunistami a v roku 1962 bol odsúdený na 18 mesiacov väzenia za rozvracanie republiky (o. i. bol obvinený z kolaborovania s fašistickým režimom Slovenského štátu, pretože sa vyslovil proti trestu smrti pre Jozefa Tisa).

Zdroj: Wikipédia

Podrobnejšie o biskupovi F. F. Rupppeldtovi sa dočítate tu:
ecav.sk/?p=info/INFHistória/osobnosti/ruppeldt__fedor_fridrich_(1_6_1886_–_25_8_1979)_