Pašiový príbeh oslovuje ľudí

Pašie - históriu utrpenia a smrti Pána Ježiša Krista netradičnou formou priblížili bratia a sestry z Východného dištriktu v piatok 22. marca 2013 v Evanjelickom a. v. kostole Svätej Trojice v Bratislave-Petržalke. V sobotu vystúpili v Kalnej n/Hr a Nitre, v nedeľu v Dudinciach.
Bratia a sestry z Prešova, Bardejova a okolitých cirkevných zborov nacvičili pásmo Pašie už vlani a zahrali ho v šiestich cirkevných zboroch. V tomto roku svoje vystúpenie výrazne inovovali. Od hudobno-dramatického pásma sa posunuli smerom k muzikálu, zlepšili sa v dramatickom výkone a pridali viacero ozvláštňujúcich prvkov. Jednoduché, no pôsobivé kulisy slúžia na projekciu – či už záberov z rôznych filmov, ktoré vhodne dopĺňajú pašiové texty, alebo záberov na aktuálne detaily scény, ktoré robí ich kameraman počas predstavenia. Majú zapožičané mikroporty, takže sa zlepšila kvalita ozvučenia, a Divadlo Jonáša Záborského im pomohlo s technikou a kostýmami. Základom predstavenia je kapela KVD pod vedením Martina Tipula, ktorá vznikla pri Biskupskom úrade Východného dištriktu v Prešove pred tromi rokmi v súvislosti s dištriktuálnymi dňami VD, ako aj kvalitný spevokol, ktorý sa vytvoril pri tejto kapele. Hercami sa stali niekoľkí bratia farári a ich cirkevníci. Výrazné oživenie dramatického výrazu priniesol príchod divadelníka Vladimíra Špureka z Bardejova, ktorý ich vedie k tomu, aby príbeh podali čo najdôveryhodnejšie, tak, aby zarezonoval v srdciach ľudí. Vladimír Špurek veľmi prevedčivo stvárňuje postavu satana - zlého ducha, ktorý v nás je, ktorý ovplyvňuje naše myšlienky a konanie. Víťazom sa však stáva nie on, ale Pán Ježiš.

Slavomír Sokol, ktorý prišiel s myšlienkou dramatizácie pašií, dal dokopy ľudí a techniku, nám povedal: „Ja som mal len nápad a som zodpovedný za réžiu, ale autormi sme my všetci, nikto sa nepovažuje za najdôležitejšieho. Základ nášho predstavenia je všeobecne známy, no chceli sme ho podať modernejším spôsobom, spojiť pašiový príbeh s našou súčasnosťou a osloviť ním rôzne generácie. Popri piesňach z Evanjelického spevníka sme doplnili aj moderné piesne (napríklad autorkou piesne Dokonané je sestra farárka Anna Belanji). Predovšetkým sme týmto príbehom utrpenia, smrti a vzkriesenia nášho Pána Ježiša Krista chceli osloviť ľudí a motivovať ich.“

V predveľkonočných dňoch s Pašiami ešte vystúpia vo Vranove nad Topľou a v Hanušovciach, kde sa chystajú nahrať DVD, takže toto pútavé predstavenie si budú môcť pozrieť aj tí, ktorí nemali príležitosť vidieť ho naživo.