Opravy organov v Štítniku

Koncom roka 2015 sa Cirkevnému zboru ECAV Štítnik v spolupráci so Stredoeurópskou nadáciou (CEF) podarilo úspešne realizovať projekt "Oprava organov evanjelickej cirkvi a. v. Štítnik“.
Evanjelický kostol v Štítniku je jediným kostolom na Slovensku, v ktorom nájdeme dva organy. Starší z nich pochádza z obdobia renesancie, neskorší z obdobia baroka. Renesančný nástroj z roku 1639 daroval cirkevnému zboru vtedajší mecenáš Gabriel Bakoš spolu s oltárom a kazateľnicou. Na základe dendochronologického výskumu sa zistilo, že niektoré časti renesančného organa sú približne z roku 1492. V rámci projektu sa na tomto nástroji vykonala údržba a naladenie nástoja. Obnovou prešiel aj barokový organ z roku 1772, nakoľko bol vo veľmi zlom stave.

Práce na obidvoch nástrojoch vykonal mladý organár Radoslav Bednár z Popradu. Bez pomoci Stredoeurópskej nadácie, ktorá celý projekt financovala, by sa tieto opravy nemohli vykonať. Touto cestou chcem vysloviť úprimné poďakovanie CEF v mene celého cirkevného zboru. Cirkevný zbor plánuje v budúcnosti tieto nástroje využívať nielen na bohoslužobné účely, ale aj na usporadúvanie organových koncertov.