Odborná konferencia o Ľ. Štúrovi v Bytči

Odborná konferencia o Ľ. Štúrovi  v Bytči

Vo štvrtok 22. októbra 2015 sa v Sobášnom paláci v Bytči konala odborná konferencia „Ľudovít Štúr a štúrovci“, ktorá bola poslednou z radu podujatí v Žilinskom kraji v rámci osláv 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra.
Na úvod konferencie vystúpil predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár, ktorý zdôraznil, že Štúr je pre Slovákov nespochybniteľne jednou z najdôležitejších osobností, pretože na nej staviame modernú históriu Slovenskej republiky. Ďalej osvetlil spätosť tejto osobnosti s ich samosprávnym krajom: „V našom kraji je s Ľ. Štúrom spojených množstvo udalostí. Ak spomeniem len Žiadosti slovenského národa v Liptovskom Mikuláši, kde takisto nechýbal. Takže prirodzeným zavŕšením tohto roka je konferencia, na ktorej chceme aj po odbornej stránke diskutovať, čo vlastne znamená pre súčasníka odkaz Ľudovíta Štúra. Človeka, ktorý bol nielen národovcom, ale aj básnikom, politikom, dejateľom, ktorý sa odhodlal venovať celý svoj život v prospech národa, čo je dnes možno pre mnohých až nemysliteľné."

V rámci konferencie ako prvý odznel príspevok generálneho biskupa Miloša Klátika s dôrazom na význam Ľudovíta Štúra – člena evanjelickej a. v. cirkvi, syna evanjelického učiteľa a kantora v Uhrovci – v našom národnom obrodení aj pre našu Evanjelickú cirkev a. v. na Slovensku. Svoje príspevky ďalej predniesli predseda Matice slovenskej Marián Tkáč, zástupcovia z univerzít v Trnave a Nitre, pracovníci Kysuckého múzea v Čadci, Oravskej knižnice A. Habovštiaka v Dolnom Kubíne a Gymnázia v Liptovskom Hrádku, Oravského múzea P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne.

Literárny historik Augustín Maťovčík, pracovník Národného biografického ústavu Slovenskej národnej knižnice v Martine, predstavil aj významné publikácie, ktoré vyšli k 200. výročiu narodenia Ľ. Štúra: Kalendárium života a diela Ľ. Štúra a Biografické kalendárium a personálna bibliografia Ľ. Štúra.

Na konferencii sa zúčastnili aj študenti škôl v pôsobnosti ŽSK. Z príspevkov na konferencii bude vydaný elektronický zborník.