Obnova vzácneho historického nástroja v Henckovciach

Združený cirkevný zbor ECAV na Slovensku Nižná Slaná – Kobeliarovo má vo svojom vlastníctve vzácny historický hudobný nástroj - organový pozitív v Evanjelickom chráme Božom v Henckovciach, ktorý sa rozhodli reštaurovať.
Nástroj bol v roku 1822 zakúpený za 600 viedenských florénov od cirkevného zboru v Spišskej Novej Vsi a autorstvo tohto organu sa zatiaľ nepodarilo zistiť. Je však zrejmé, že ide o historický a hudobný unikát z obdobia 18. storočia. Tento organový jednomanuálový pozitív s trojdielnou skriňou, pozostávajúci zo siedmich píšťalových sústav, sa cirkevný zbor rozhodol reštaurovať a vykonať generálnu opravu hracej skrine. Keďže tento organ je pamiatkovo chránený, je potrebná spolupráca a koordinácia Krajského pamiatkového dozoru.

Prvým krokom k realizácii obnovy tohto hudobného nástroja je vykonanie organologického výskumu. Tento sa podarilo realizovať aj vďaka podpore Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, za čo sme Ministerstvu kultúry SR nesmierne vďační.

Výskum vypracovali Mgr. art. Andrej Štafura, PhD., a Ing. Štefan Nagy, Art. D. Za vypracovanie podrobnej dokumentácie - komplexného organologického výskumu, ako aj cenné rada im patrí naša vďaka. Veríme a dúfame, že ďalšie kroky k obnove tohto organu povedú k tomu, aby sa v našom krásnom malebnom tolerančnom chráme Božom v Henckovciach znova rozozvučali tóny tohto vzácneho hudobného nástroja. Miroslav Maťo