O knihe Pavla Hronca

Štátna vedecká knižnica Banskej Bystrici a Kuzmányho kruh predstavili 24. marca 2014 v Spoločenskej sále Štátnej vedeckej knižnice knihu evanjelického farára Pavla Hronca pod názvom Kronika nášho obrodného hnutia.
Pavol Hronec napísal knihu v roku 1983 na podnet viacerých vážených bratov. Venoval ju pamiatke nebohého Maťka Taslera a tých, čo sa úprimne snažili o duchovnú a mravnú obrodu cirkvi. Kniha vyšla na internete. Má 271 strán a môžete si ju prečítať na internetovej adrese: http://www.ecavbb.sk/ecavbb/images/Kronika%20nho%20obrodnho%20hnutia.pdf

Pavol Hronec, evanjelický kňaz a protifašistický bojovník, sa narodil 10. 10. 1910 vo Zvolenskej Slatine. Ako farár pôsobil v Hronseku a Banskej Bystrici. Zomrel 28. 8. 1973 v Nemecku; pochovaný bol v Bratislave. Jeho životné a profesionálne osudy na prezentácii odborne predstavili Dr. Daniela Baranová a Dr. Michal Zajden, ako aj prof. RNDr. Beloslav Riečan DrSc. Podujatie moderoval Ing. arch. Dušan Čupka. V zaplnenej Spoločenskej sále sa prezentácie zúčastnili zástupcovia ev. cirkvi, veriaci aj synovia Pavla Hronca Pavol, Ľubo a Branislav.

Braňo Hronec sa postaral o príjemný umelecký zážitok spolu so spevokolom Viliama Figuša Bystrého pod dirigentskou taktovkou PaedDr. Tomáša Škrabana, PhD.

Viac o Pavlovi Hroncovi:
"Pavol Hronec (10. október 1910, Zvolenská Slatina – 28. august 1973, Nemecko) bol evanjelický kňaz, protifašistický bojovník.
Študoval na gymnáziu v Prievidzi, teológiu v Bratislave a v Strassburgu, filozofiu a literatúrnu históriu na FF UK v Bratislave na FF UK v Bratislave (1934 – 1938). Ordinovaný za kňaza (1934), kaplán v Modre, Bratislave, gen. tajomník Sväzu evanjelickej mládeže a redaktor Nového rodu (1936 – 1937). Farár v Hronseku (1937). Počas vojny sa zapojil do protifašistického hnutia. Pracovník Veliteľstva pozemného vojska v Banskej Bystrici (od júla 1944), počas SNP dôstojník čs. armády a prezidiálny šéf povereníctva pre školstvo a osvetu. Po potlačení povstania pôsobil v partizánskej skupine Za slobodu Slovenska. Po oslobodení evanjelický farár v Banskej Bystrici. Politicky prenasledovaný a prepustený zo služieb. Zostavil Nárys Všeobecnej vnútromisijnej a pastorálnej konferencie evanjelických kňazov a. v. a Kroniku obrodného hnutia v cirkvi. Nositeľ viacerých vyznamenaní. Bol pochovaný v Bratislave."
(Wikipédia)