Miloš Klátik - Cestou nádeje

Miloš Klátik - Cestou nádeje

Publikácia Cestou nádeje od generálneho biskupa Miloša Klátika, ECAV na Slovensku si v podtitule stanovila za cieľ priblížiť príspevok evanjelikov k slovenskej národnej identite. Kniha práve v dotlači vyšla vo vydavateľstve Tranoscius a podľa jedného z recenzentov, doc. Petra Gažíka, dáva nazrieť do histórie ECAV na Slovensku a jej významných dejateľov.
Dôležitá súčasť národných dejín
Cestou nádeje pozostáva z troch hlavných častí. Prvou je Luteranizmus a národná angažovanosť. Autor v nej pojednáva o vplyve Lutherovej reformácie na teológiu, ako aj na formovanie novodobých národov. Zameriava sa i na reformáciu na území dnešného Slovenska v premenách globalizácie a na prejavy slovenskej identity v evanjelickom prostredí od šírenia reformácie do roku 1918. V druhej časti venuje pozornosť nositeľom luteránskych impulzov a ich vplyvu na prejavy slovenskej identity medzi rokmi 1517 – 1781. Tretia časť je pohľadom na angažovanosť evanjelikov v národnom obrodení s akcentom na život a dielo niektorých významných osobností.
Okrem odborného hľadiska téma publikácie podľa slov doc. Gažíka prináša aj luteránsko-konfesionálne hľadisko. „V publikácii sú podané základné reálie slovenského luteranizmu, ktoré sa týkajú vzniku a vývoja zriadenia cirkvi, jej štruktúr, spolkov, škôl, teologického učenia a bohoslužobných poriadkov, náboženskej a literárnej spisby, školstva a inštitúcií slovenských evanjelikov so zreteľom na ich podiel a prínos pri tvorbe rôznych foriem národného života,“ konštatuje P. Gažík s tým, že dielo dosvedčuje biblické a reformačné zakotvenie evanjelickej cirkvi. Ako tvrdí, konfesionálny a mierne apologetický (obhajujúci kresťanskú náuku) ráz práce možno vysvetliť snahou autora zdôrazniť v súčasnosti stále nedoceňovaný či obchádzaný fakt, že slovenské evanjelictvo tvorí dôležitú a neodmysliteľnú súčasť našich duchovných, národných a kultúrnych dejín. Za pozitívum označuje aj prípady, keď autor prvýkrát priblížil doteraz menej známe postavy evanjelickej cirkvi, pričom musel vychádzať aj z ich pôvodných prác.

Fenomén evanjelického prostredia
Podľa profesora Dalimíra Hajka autor knihy zameral svoju pozornosť na témy, ktorým sa venuje už dlhší čas a má k nim bytostne osobný vzťah. „Cítiť to z celého textu publikácie,“ zhodnotil a dodal, že za konečnou verziou tejto knihy (ktorá nepochybne nie je konečnou z hľadiska budúcich vedeckých aktivít a výskumov svojho autora) sa skrýva viac než solídna znalosť pramenných materiálov z oblasti dejín reformácie s osobitným dôrazom na slovenské kultúrne prostredie, hodnotné poznatky z oblasti evanjelickej teológie a literárnej histórie, kultúry i národných dejín. „Cenné je zdôraznenie náboženskej stránky profilov príslušníkov slovenskej evanjelickej inteligencie, ako aj vyzdvihnutie mimoriadne dôležitého fenoménu „evanjelického prostredia“, na ktorý sa vo svetských vedeckých a odborných prácach neraz mimovoľne – ale niekedy možno aj zámerne – zabúda,“ podotkol D. Hajko.
Podľa jeho názoru M. Klátik hneď po prehľadných úvodných častiach, ktoré naznačujú teoretické smerovanie jeho úvah, zasväcuje čitateľa do prevažne historickej problematiky, pričom – a to je dôležité – citlivo odlišuje medzi dvoma hlavnými rovinami, v rámci ktorých sa šírila Lutherova reformácia na území dnešného Slovenska. „Zaujímavá je aj autorova krátka poznámka o geografickom kontakte medzi kresťanským územím a Osmanskou ríšou na hraniciach, ktoré sa nachádzali viac-menej na území dnešného južného Slovenska. Významné je autorovo presvedčenie o vzťahu reformácie a renesancie, reformačného humanizmu a o potrebe dialogického modelu medzináboženských vzťahov. Celková myšlienková i formálna výstavba publikácie Cestou nádeje svedčí o premyslenej koncepcii prístupu k vytýčenej téme, čo dáva dobré predpoklady pre následné ďalšie rozvíjanie a riešenie problematiky.“ D. Hajko tiež uviedol, že na publikácii si v tejto súvislosti osobitne cení jej druhú časť s názvom Nositelia luteránskych impulzov a ich vplyv na prejavy slovenskej identity v období rokov 1517 – 1781 ako text naplnený mimoriadne pôsobivými úvahami o niektorých praktických dôsledkoch tohto uvažovania.
Dôraz na prepojenie vieroučného základu evanjelikov a. v. s prejavmi národnej identity v knihe ocenila v recenzii aj doc. Eva Tkáčiková. Poukazuje pri tom na fakt, že autor svoj historický exkurz začína počiatkami šírenia reformácie, prechádza synodami a inými významnými cirkevnými udalosťami, všíma si postoje mnohých osobností a šírku svojho pohľadu dokladá znalosťami archívneho materiálu. „Celou monografiou prechádza základná myšlienka autora Miloša Klátika: dokázať, že to bolo práve evanjelické prostredie a základné reformačné zásady, ktoré viedli generácie významných predstaviteľov našej kultúry a vedy k pozoruhodným činom, ktoré poznačili národný, politický a kultúrny vývin územia dnešného Slovenska.“

Knihu Cestou nádeje (cena: 10,90 €) si môžete kúpiť v predajniach Tranoscia alebo objednať na adrese:
Tranoscius, a. s., Tranovského 1, 031 80 Liptovský Mikuláš;
odbyt@tranoscius.sk; 044/552 63 43