Literárno-hudobné pásmo k 10. výročiu úmrtia Hany Zelinovej

Spisovateľka Hana Zelinová sa narodila 20. 7. 1914 na Vrútkach rodičom Jozefovi a Anne Zelinovcom. Po svojom odchode z rodného mesta za vzdelaním a prácou sa na Vrútky rada „vracala“ nielen v spomienkach a vo svojej tvorbe, ale aj osobne. Na konci svojho života si priala, aby Vrútky boli aj miestom jej posledného odpočinku. Smrť ukončila jej život 16. 3. 2004. Posledná rozlúčka s Hanou Zelinovou bola vo Veľkom evanjelickom chráme Božom v Bratislave 23. 3. 2004. V chráme Božom na Vrútkach, kde bola pokrstená, sa 24. 3. 2004 vykonali evanjelické trúchloslužby, po ktorých boli jej telesné pozostatky uložené na miestnom cintoríne.

V deň 10. výročia jej smrti sme si na Hanu Zelinovú spomenuli nielen slovom, ale aj hudbou, ktorá tiež bola súčasťou jej života.

V hudobnej časti programu sa predstavili umelci z Banskej Bystrice. Na organe hral Peter Sochuľák, na klarinete a saxofóne Radoslav Solárik a spievala Anička Ciganocová. Po úvodných skladbách privítala všetkých prítomných Zuzana Kramárová. Zborový farár ThDr. Marián Krivuš sa vo svojom príhovore zamyslel nad textom z Listu Jakuba 3, 5: Podobne aj jazyk. je malý úd, ale chváli sa veľkými vecami. Ajhľa, aký malý oheň, a akú veľkú horu zapáli! Človek je nie vždy schopný ovládať svoj jazyk, čo je príčinou problémov, nepochopenia medzi ľuďmi. Sú však ľudia, ako bola i Hana Zelinová (a iní spisovatelia), ktorá vedela využiť jazyk na rozprávanie príbehov, ktoré si radi prečítame aj teraz. Pani Blažena Blahušiaková pozdravila prítomných v mene LK Mateja Zaťka a otvorila XX. ročník Vrútockej hudobnej jari. V ďalšom programe sa striedali hudobné vstupy s tvorbou členov LK Hany Zelinovej, ktoré recitovali autori a recitátori z Martina. V literárnej časti bol v dvoch častiach priblížený život a dielo Hany Zelinovej aj s ukážkami z niektorých jej diel.

Na záver podujatia sme sa započúvali do spevu dvoch skladieb Martinského spevokolu. Potom spoločne so spevokolom Cirkevného zboru ECAV v Martine nás potešili spevom ďalších dvoch skladieb. Spevokoly vystúpili pod vedením ThDr. Janky Bosákovej.

Koncert bol ukončený poďakovaním všetkým aktívne vystupujúcim, ale aj tým, ktorí sa napriek nie práve príjemnému počasiu rozhodli prísť na toto pekné podujatie.