K jubileu Slávky Očenášovej-Štrbovej

K jubileu Slávky Očenášovej-Štrbovej

Významné životné jubileum PaedDr. Slavomíry Očenášovej-Štrbovej, PhD., literárnej historičky a spisovateľky, si 20. mája 2013 pripomenuli v Štátnej vedeckej knižnici v Banskej Bystrici v rámci cyklu Osobnosti.
Na podujatí predstavili hosťom jej bohatú autorskú, publikačnú a redakčnú činnosť. Oslávenkyňa spolu s moderátorkou Mgr. Soňou Šváčovou, PhD., recitátorom doc., Mgr. art. Jurajom Sarvašom, básnikom, esejistom, evanjelickým farárom Danielom Šovcom, bývalými aj súčasnými kolegami, pedagógmi, spolužiakmi, rodinou a známymi doplnili mozaiku všestrannosti tejto výnimočnej ženy.

Slavomíra Očenášová-Štrbová sa narodila 16. mája 1963 v Martine. Vyštudovala učiteľstvo s aprobáciou slovenský jazyk a literatúra – hudobná výchova na UMB v Banskej Bystrici.. Pracovala v Literárnom a hudobnom múzeu Banská Bystrica, v súčasnosti je zamestnaná na Ústave vedy a výskumu UMB v Banskej Bystrici ako samostatná vedeckovýskumná pracovníčka v odbore literárna história.
Knižne debutovala beletrizovane štylizovaným opisom cesty a naplnenia poslania svojho starého otca - evanjelického farára L. Lehotského a jeho manželky pod názvom S otvorenou náručou (1999, 2000).
Vedecká monografia Modlitba v slovenskej literatúre, ktorou v roku 2002 zavŕšila doktorandské štúdium na UMB v Banskej Bystrici, vyšla v 2. vydaní vo vydavateľstve Monitor Promotion v Bratislave v roku 2004.
Je autorkou a spoluautorkou niekoľkých scenárov k dokumentárnym filmom (Viditeľné slovo Večera Pánova. STV 2, 2006, O živote, viere a umení s umelcami – evanjelikmi. STV 2, 2004 ai.), rozhlasových pásiem, libreta k pôvodnej slovenskej opere Martin Luther (2005), ktorá bola uvedená na viacerých operných scénach Slovenska a v r. 2005 aj v Prahe.
Je zostavovateľkou niekoľkých publikácií, zborníkov, antológií poézie a bibliofílií. Napísala niekoľko umeleckých esejí. Je redaktorkou, členkou Edičnej rady Vydavateľstva Tranoscius. Desať rokov pripravovala Radvanské veršobranie - festival evanjelickej poézie. Jej umelecký prednes môžeme obdivovať na kultúrnych podujatiach a evanjelických slávnostiach. Banskú Bystricu, kde žije so svojou rodinou, priblížil v úspešnej knihe Moja Banská Bystrica (2010, 2011).
Z ocenení, ktoré za svoju bohatú umeleckú a duchovnú činnosť Slavomíra Očenášová-Štrbová získala, spomeňme Cenu rektora UMB za vedu v r. 2003, Cenu primátora mesta Banská Bystrica za prínos v oblasti literárnej histórie a obohacovanie kultúrneho života mesta za rok 2006 a Cenu rektora UMB za umenie r. 2010.

Galéria k článku