Dve knihy z Tranoscia na Bibliotéke 2015

Na tohtoročnej Bibliotéke 5. – 8. 11. 2015 Vydavateľstvo Tranoscius predstavilo dva nové tituly – knihu Aleny Grešovej a Fedora Mikoviča Ostrov slobodného slova a knihu spomienkových próz Eleny Letňanovej s názvom Zamrežovaný denník.

Kniha Aleny Grešovej a Fedora Mikoviča Ostrov slobodného slova medzičasom získala Cenu Egona Ervína Kischa a Cenu Vojtecha Zamarovského za literatúru faktu. Knihu na pódiu Združenia vydavateľov a kníhkupcov Slovenska a Literárneho informačného centra uviedla Slavomíra Očenášová v rozhovore s Fedorom Mikovičom. Prihovoril sa i riaditeľ Európskej únie umenia Petr Vašíček.

V knihe spomienkových próz s názvom Zamrežovaný denník známa slovenská klaviristka, publicistka a univerzitná pedagogička Elena Letňanová zachytila v rôznych žánrových formách životné osudy svojho alter ega – Olívie: život v totalite, zákaz koncertovania, rozvod, únos dcéry, emigráciu cez Jadran do Talianska a neskôr do Ameriky, život v slobode v cudzine a návrat domov po páde totality. Význam memoárových próz, ktoré majú aj prvky reportáže a dokumentu a mapujú situáciu disentu v našom akademickom prostredí, reportujú o udalostiach šesťdesiateho ôsmeho roku a o pochode za Jana Palacha, vyzdvihol literárny vedec Vladimír Petrík. Autorka knihy v rámci prezentácie zaujímavo rozprávala o rozdieloch medzi starým kontinentom a životom za veľkou mlákou. Zatiaľ čo doma mala zakázané tvoriť, v emigrácii sa jej núkali nedozerné možnosti sebarealizácie.

V podaní Eleny Letňanovej zazneli aj dve kratšie Chopinove klavírne sklady a úryvok z jej poviedky Orwellovský rok. Počas prezentácie sa premietali jej maľby a skice, ktoré tiež zaznamenávajú situácie z vonkajšieho i vnútorného sveta autorky.

Foto: S. Očenášová, E. Škodová

Knihy si môžete kúpiť v predajniach Tranoscia alebo objednať na adrese:
Tranoscius, a. s., Tranovského 1, 031 80 Liptovský Mikuláš;
odbyt@tranoscius.sk; 044/552 63 43

Naďa Kubányová, nada.kubanyova(at)tranoscius.sk | 12.11.2015

späť na kategóriu


Grafické spracovanie:Ladislav Menyhart