Dominus – kyjevský spevácky zbor

V utorok podvečer, 2. októbra 2012, vystúpil v Ev. chráme Sv. Trojice v Prešove duchovný spevácky zbor z ukrajinského Kyjeva – Dominus. Zbor je ekumenickým zoskupením, nakoľko sú speváci členmi rôznych kresťanských cirkví, predovšetkým evanjelickej a evanjelikálnej tradície.
Koncert v Chráme Svätej Trojice v Prešove sa konal za účasti Slavomíra Sabola, biskupa Východného dištriktu ECAV na Slovensku, a Milana Gerku, rektora Kňazského pravoslávneho seminára v Prešove.

Hostí a prítomných privítal Ján Bakalár, farár evanjelického cirkevného zboru v Prešove. Poprial im, aby ich pri kultúrnom, duchovnom umeleckom zážitku „dobehla ich duša a zamysleli sa“ uprostred každodenného kolobehu. Zbor Dominus krátko predstavil Juriy Koliadynskyi, konzul Generálneho konzulátu Ukrajiny v Prešove – zdôraznil, že počas desiatich rokov existencie hudobné zoskupenie absolvovalo množstvo koncertov nielen doma na Ukrajine, ale aj v zahraničí (Nemecku, Poľsku, Česku, Rakúsku). Dominus vedie dirigentka Oľga Privalova. Koncert otvoril modlitbou biskup Slavomír Sabol. V krátkom príhovore poukázal na to, že chceme v duchu Písma spievať Hospodinovi staré sakrálne piesne, ale novým spôsobom – chceme ich nanovo prežiť vo svojom vnútri a prijať ich srdcom i mysľou.

Nasledovalo hodinové vystúpenie, v ktorom zazneli skladby nielen v ukrajinskom jazyku, ale aj v latinčine, nemčine a angličtine.

Spevácky zbor sa na Ukrajinu vracia v nedeľu. Dovtedy absolvuje sériu koncertov v Humennom, Prahe, vo Svidníku a na iných miestach. V nedeľu 7. októbra vystúpi ešte raz v Prešove, a to v rámci služieb Božích v Evanjelickom chráme Svätej Trojice (začiatok o 9.00 hod.).