Dni európskeho kultúrneho dedičstva v Púchove

Tohtoročný mesiac september bol v našom púchovskom evanjelickom zbore veľmi bohatý na mnohé podujatia. Nebolo tomu inak ani v 17. nedeľu po Trojici 18. septembra, keď sme sa zapojili do medzinárodného podujatia Dni európskeho kultúrneho dedičstva.
Dni európskeho kultúrneho dedičstva už tradične každý rok vyhlasujú Rada Európy a Európska komisia. Na Slovensku sa konajú za podpory Združenia historických miest a obcí. Základným cieľom je zvýšiť povedomie obyvateľov o miestnom kultúrnom dedičstve a pamiatkach.

A keďže takýchto miest je v Púchove veľmi málo – a púchovský evanjelický chrám patrí medzi ne – na návrh sestry farárky Lenky Rišiaňovej bol náš chrám po celú nedeľu otvorený a pamiatky v ňom prístupné všetkým. Náš zbor tak chcel upriamiť pozornosť najširšej púchovskej verejnosti na mimoriadne hodnoty kultúrneho dedičstva, ktoré nám vybudovali naši predkovia.

Európsky deň kultúrneho dedičstva sa v našom zbore začal službami Božími, na ktoré prijal pozvanie primátor mesta Rastislav Henek s manželkou. Téma tohtoročných dní bola „Pamiatky a my“. A tak sestra farárka Lenka Rišiaňová výklad slova Božieho na text z Kaz 2 zamerala na trvalé hodnoty, a to na príklade Kazateľa, ktorý v tejto knihe opísal svoje snaženie splniť si svoje želanie, aby mal všetko. A keď to docielil, musel uznať, že to bola len márnosť a jeho pochabosť. Pochopil, že nech získa čokoľvek, musí to opustiť – pominie sa všetko, aj človek. Poznamenala, že Kazateľ pochopil, že našou trvalou hodnotou – šťastím – je BOH. Zdôraznila, že aj my budeme na správnej ceste len vtedy, ak svoj život odovzdáme Bohu. Lebo len ak v NEHO veríme, máme nádej vo večnosti. Po kázni sa našim veriacim prihovoril aj primátor Rastislav Henek.

V popoludňajších hodinách prichádzali skupinky obyvateľov mesta na prehliadku chrámu. Každý dostal písomné informácie o chráme, oltári, organe, zvonoch, ale aj o pamätnej izbe J. A. Komenského, ktorý navštívil naše mesto. Slovný výklad skupinkám podala sestra Irena Kováčiková a brat Štefan Gašek, ktorý mnohých sprevádzal až na chrámovú vežu a k zvonom, odkiaľ je pekný pohľad na naše mesto.

Medzi účastníkmi prehliadky chrámu bola aj bývalá rodáčka z Púchova pani Ľudmila Holeková, rod. Kočkovská. Prišla spolu s vnukom. Momentálne žijú v Bratislave. Po prehliadke chrámu sa živo zaujímala o aktivity nášho cirkevného zboru. Ako poznamenala, potešila sa, keď na internete zistila, že aj náš cirkevný zbor sa zapojil do celoeurópskeho podujatia a využil možnosť pripraviť zaujímavú prehliadku pamiatok v našom chráme. Túto možnosť využila a pricestovala vlakom, aby svojmu vnukovi ukázala chrám, kde bola pokrstená a konfirmovaná, ale aj mesto, kde sa narodila a žila.

Členovia nášho spevokolu sa v toto nedeľné popoludnie zúčastnili v cirkevnom zbore Lazy pod Makytou na AKADÉMII SPEVOKOLOV. Hlavným vystupujúcim spevokolom bol Chrámový zbor apoštola Pavla z Brezna. Pred oltárom sa striedali postupne domáci cirkevný spevokol, mužský spevácky zbor z CZ ECAV Záriečie a spevokol CZ ECAV Púchov.

Náš spevokol pod vedením sestry dirigentky Mgr. Zuzany Fujeríkovej zaspieval štvorhlasne dve piesne: Inter vestibulum a Boh je môj Pán.

Bolo to požehnané popoludnie. Skoro trojhodinové podujatie bolo ukončené spoločnou piesňou Kráľ večný nás požehnaj.